BLOG
TAYAKADIN BÖLGESİ DEĞERLENDİRME RAPORU


TAYAKADIN BÖLGESİ DEĞERLENDİRME RAPORU
05 Ocak

TAYAKADIN BÖLGESİ DEĞERLENDİRME RAPORU

Mücahit Genç   |   05 Ocak 2016

Arnavutköy ilçesi denilince akla gelen ilk yerlerden olan Tayakadın mahallesi Arnavutköy'ün ilçe olmasıyla birlikte mahalle statüsü kazanan köylerdendir. İstanbulda ki dev projelerden olan 3. Havalimanın bir kısmını kendi arazisinde barındıran tayakadın mahallesi Arnavutköyde arsa veya tarla yatırımı yapmak isteyen ve bu konuda araştırma yapan yatırımcının ilk baktığı yerlerdendir.

Tayakadında arsa veya tarla satın almak isteyen yatırımcıyı cezbeden taraflarını ve olası handikaplarını ele alabiliriz.

1) Tayakadın mahallesi arazisinin kuzeyinde kalan küçük bir parçasını yapılacak olan 3. Havalimanının istimlak sahasına bırakmıştır. Bu durumun yatırımcı açısından kötü olduğunu söyleyemeyiz, bilakis tayakadın mahallesi için yatırımı teşvik edici bir unsurdur. Zira bu durum Tayakadın mahallesinin 3. Havalimanına komşu olduğunu tescilleyen bir durumdur. Tayakadın mahallesi ve 3. Havalimanı birbirlerinden 3. Köprü yolu ile ayrılmaktadır.

2) 3. Köprü yolu güzergahı üzerinde olan Tayakadın da arsa ve tarla arayan yatırımcının bu konuyu da dikkate alması gerekir zira 3. Köprü yolu güzergahı Tayakadın mahallesinden de geçmektedir ve 3. Havalimanı ile tayakadın imar sınırlarını ayırmaktadır buda demek oluyor ki Avrupa yakasından da Tayakadın mahallesine ulaşım kolay ve hızlı olacaktır. 3. Havalimanında istihdam edilecek personel, uçuş ekibi, kabin ekipleri, kule yer ve uçak bakım ekipleri veya havalimanı yolcularının ikamet edebilecekleri veya konaklayabilecekleri imar alanları Arnavutköy'ün diğer mahalleleriyle birlikte Tayakadın mahallesinde de oluşturulacaktır ve bu durum yatırımcı açısından son derece önemlidir.

3) Bakanlar kurulu tarafından onaylanan ve resmi gazetede yayınlanan 6306 sayılı rezerv yapı alanlarının imarı konusundaki kararnameyle anlaşılıyor ki Tayakadın mahallesi Arnavutköy'ün diğer birçok mahallesi gibi önümüzdeki süreçte imara açılacaktır. İmarın kısa zamanda açılması kaçınılmazdır çünkü 3. Havalimanı projesini desteklemek için gerekli olan ikamet alanaları ve konaklama alanları yoktur, şimdilik Deliyunus Çiftliğindeki Arnavutköy'ün tek otelinden başkaca otel dahi bulunmamaktadır. Üst gelir grubuna hitab eden Balaban mahallesi yakınındaki veya bollucadaki villalar 1 milyon kişiye çıkması öngörülen Arnavutköy nüfusunun ihtiyaçlarını şimdiden karşılayamamaktadır.

4) Kanalistanbul projesi ve kanalın kendisi Marmara denizi tarafından Küçükçekmece'den başlayıp Tayakadın mahallesinden geçip Yeniköy mahallesinden karadenize bağlanmaktadır. Gemilerin geçiş güzergahını da içinde barındıran Tayakadın mahallesi bu özelliğiyle de ilerleyen zamanlarda yatırımcısının yüzünü güldürecektir.

Arnavutköy'de satılık arsa arayan yatırımcılar için Tayakadın mahallesindeki handikaplar ise henüz imarın olmaması ve bütün Arnavutköy arazilerini ilgilendiren su havzalarıdır. İmar ile ilgili çekince yaşanmaması gerekir çünkü yukarıda sıraladığımız gibi imar kapsamına zaten alınmıştır. Henüz imar yok iken yapılan yatırımın getirisi halihazırda imarlı olan bir arsa veya araziye oranla zaten çok daha yüksek olacaktır ki bir çok yatırımcı bu sebeplerle imarlı olmayan tarlalara yatırım yapmaktadırlar. Diğer bir durum olan havzalarda ise gerek kısa veya mutlak mesafeli su havzaları olsun, gerekse orta veya uzun mesafeli su havzaları olsun; gerekli durumlarda ve gerekli altyapı yatırımı yapıldıktan sonra her durumda imara açıldığı ve yatırımcısına para kazandırdığı örneklerle sabittir ( durusu mahallesinde mutlak ve kısa mesafelerin imara açılmış olması ve deliyunus çiftliğindeki mutlak ve kısa mesafeli su havzalarının imara açılmış olması gibi) . Arnavutköy de arsa satın almak isteyen yatırımcı bu imar durumlarına http://arnavutkoy.net/ adresinden veya Arnavutköy belediyesi internet sitesinden ulaşabilirler. Bol kazançlı yatırımlar dileriz.

22 Yorum
 • 31 Mart 2016  /  Yanıt Yaz ismet

  TAYAKADIN
  Ben 1993 yılında tayakadından 604 m2 tarla almıstım tabi 23 yıl geçti ozamanlar kus uçmaz kervan geçmez yerdi yolu bile yoktu almayacaktım ama ozmaan çok ucuz diye alayım dursun ilerde belki işime yarar diye aldım şimdi iyiki almısım diyorum yukarıda yazdığı gibi 3 havaalanına yakınım marmaray bağlantı yoluna yakınım bakalım ne olacak eger kanal istanbul oradan geçse idi bana 600 m2 uzaklıkta olacaktı güzergahı deniştirdiler tarihi mağra için ginede hayırlı olsun.

 • 12 Aralık 2016  /  Yanıt Yaz samet


  bende 22yil önce 180m hisse li arsan var iyiki almışım hayirlisi olur insallah

 • 19 Aralık 2016  /  Yanıt Yaz genç emlak


  samet bey alalı uzun zaman olmuş fakat satmayarak çok doğru bir iş yapmışsınız biraz daha bekletirseniz çok daha iyi olacak

 • 15 Ocak 2017  /  Yanıt Yaz İbrahim mutluer


  Üç yıl evel tayakadın türkküşeden arsa aldım iyki aldım imari cikmiş diyorlar ortada bişe yok

 • 15 Ocak 2017  /  Yanıt Yaz Samed

  Tayakadın yeldeğirmeni mahallesi
  20 sene önce 210 metrekare hisseli yer aldık ucuz olduğu için satmak gerekirmi yoksa bekleyelimmi fikrimiz nedir.teşekkürler...

 • 17 Ocak 2017  /  Yanıt Yaz Genç Emlak


  Samed bey eğer ihtiyacınız yoksa satmayın bekleyin birkaçyıl sonra çok çok daha iyi olacaktır kazancınız.iyigünler

 • 19 Ocak 2017  /  Yanıt Yaz Sabri uzun

  Degerdirme
  İyi günle bende 4 yıl önce yenikoyde 300 metrekare arsa aldım villalarin ortasinda 300 metrekare arsa aldım burası degerlenirmi yoksa boşamı aldim cevreşi viillallar mevcut alt yapısı ??

  • 20 Ocak 2017  /  Yanıt YazGenç Emlak


   Yeniköy bölgesinde 4 yıl önceki fiyatlar ile bugünkü fiyatları değerlendirirsek çok doğru bir yatırım yaptığınız zaten çok bariz belli sabri bey, içiniz rahat olsun ileride çok daha değerlenecektir.Hatta imaknın varsa yine yatırım yapmanızı tavsiye ederim kendiniz yapmasanız da çevrenizdeki dostlarınızıda buna teşvik etmenizi tavsiye ederim.İyi günler

 • 25 Mart 2017  /  Yanıt Yaz Serhat


  Peki kanal istanbul projesi ile onceden aldigimizz tarlanin proje guzergahi icinde olmasi durumunda ne olur?

 • 01 Mayıs 2017  /  Yanıt Yaz Genç Emlak


  Torba yasa ile 18. madde uygulamasına getirilen 'su yolu' ifadesi ile kanalistanbul kastedilmektedir. Bu ibare ile birlikte araziniz kanal güzerğahında kalsın veya kalmasın İSTİMLAK edilmeyecektir ve her yatırımcıdan aynı oranda kesinti yapılmak suretiyle kalan kısım yerleri teslim edilecektir. Daha önce yaptığınız yatırımı değiştirmenize gerek yok fakat Arnavutköyde tekrar arsa ve arazi yatırımı yapacak olursanız rezerv alan planlarımıza bakarak yatırım yapmanızı tavsiye ederiz.

 • 02 Mayıs 2017  /  Yanıt Yaz Erhan

  Tayakadinda arsa fiyatlari neden dusuk
  Tayakadinda 620 metrekare.toprak tapulu arsam var fiyatlara bakiyorum 150 200 arasi neden bu kadar dusuk fiyatlara arsa var arsanin su havzasinda olmasi degerini dusururmu? Fikriniz nedir bu konuda tesekkur ederim.

 • 04 Mayıs 2017  /  Yanıt Yaz Murat


  Bizde 92 yilinda bir emalkci tanidigin onerisiyle 3000m2lik yer almistik Tayakadinda. Ama aldigim son bilgilere gore devlet istimlak edebilirmis. Insallah dogru degildir.

 • 05 Mayıs 2017  /  Yanıt Yaz Genç Emlak


  Devlet 3. havalimanı için istimlak edilmesi gereken yerleri zaten istimlak etti Murat bey. Bu saatten sonra istimlak olmayacak. Sadece arsanızın konumunu incelemek gerekir. Konum olarak rezerv alan planında konut alanında kalıyorsa problem yok. Konut alanında kalmıyor ise yatırımınızı değiştirirseniz daha kazançlı olur.

 • 05 Mayıs 2017  /  Yanıt Yaz Genç Emlak


  MURAT bey; acele etmeyin. Arsanızın 600.000TL edeceği zamanlar çok yakın.

 • 08 Mayıs 2017  /  Yanıt Yaz ATİLLA


  ŞUAN DA İMARLI MI YOKSA İMARSIZ MI ARSA ALMAK DOĞRU OLUR.VE BİR ŞEY DAHA İMARSIZ ARSA ALINDIĞINDA DAHA SONRA İMARA AÇILIRSA NE KADAR YADA YÜZDE KAÇI KESİNTİYE UĞRAR

 • 29 Mayıs 2017  /  Yanıt Yaz Genç Emlak


  Atilla bey her ikisi de size kazandırır.Fakat doğru bir lokasyondan alacağınız imarsız bir yer size daha fazla kazandırabilir.Diğer sorunuza gelecek olursak imar sırasında %30-40 arasında kesinti yapılmaktadır.İyi günler

 • 20 Haziran 2017  /  Yanıt Yaz ismet

  Tayakadın
  merhaba ben 1993 yılında 604 m2 hisseli tarla almıstım ozaman köy tapulu idi şimdi mahalle tapulu olmus 2015 den 2020 yılına kadar vergiden muaf tutulmus durusu ya yakın ama tayakadın içersinde kanalistanbul eger oradan geçerse bana kanalistanbul en fazla 300 mt kadar hava alanıda yakın buraları devlet kamulaştırımı acaba bu konuda bilgi verirseniz memnun olurum saygılar..

  • 21 Haziran 2017  /  Yanıt YazGenç Emlak


   İsmet bey zamanla çok daha değerli olacak bir bölge fakat size istediğiniz doğrultuda net bilgi verebilmemiz için tapu bilgileri gerekli yani parsel bilgisi.Bu konu ile ilgili ofisimizi aramanız ve parsel bilgisi vermeniz durumunda size konu ile alakalı geniş bilgi verebiliriz.İyi günler dileriz

  • 21 Haziran 2017  /  Yanıt Yazismet

   tapu parsel no
   merhaba benim arsam 330 parselde sıra karaağaçlar da kalıyor o parselin toplam büyüklüğü 9670 m2 imar müdürü bana şehircilik bakanlığ rezevr alanı içinde dedi çalışmalar devam ediyor demişti. saygılar

 • 28 Haziran 2017  /  Yanıt Yaz duygu

  arsa
  Arnavutkoy tayakadin 145 metre arsamiz var mimar yok dediler degerlenirmi ev olurmu acba .

  • 07 Temmuz 2017  /  Yanıt YazGenç Emlak


   Duygu hanım evet henüz imar yok fakat zaten bölge çevre şehircilik bakanlığının rezerv alanında imara muhakkak açılacak ve birçok bölgeden daha değerli olacak.Fakat sizin arsanız imar geldiğinde ev yapabileceğiniz bir ölçekte olmaz.Yapacağınız ya yerinizi büyütmek yada kanal projesi açıklandığında iyi bir fiyata satmak olur.İyi günler

 • 02 Temmuz 2017  /  Yanıt Yaz Nermin

  Tayakadinda
  Merhabalar tayakadın köyünde 3. Havaalanı saniyesine yakın arsamız ve arsanın üzerine evimiz mevcuttur. Tayakadın köyünün projede toki ye verileceği söylenmektedir.ayrica istimlak alanı olduğu da söylenenler arasında Burayı şuanda elden çıkarmak mi daha doğru beklemek mi ? Teşekkürler

  • 07 Temmuz 2017  /  Yanıt YazGenç Emlak


   Nermin hanım söylentileri çok dikkate almayın havalimanı için kamulaştırılacak alan belli onun dışında henüz resmi olarak bir istimlak söz konusu değil.Bizim fikrimiz mevcut beklenen proje için yapılacak resmi açıklamaya kadar beklemeniz faydanıza olur.İyi günler

 • 17 Temmuz 2017  /  Yanıt Yaz Ersin Çebi

  tayakadın dere koruma
  merhaba tarlam tayakadın 1207 parsel dere koruma bandında kalıyor bu dere koruması akıbeti ile ilgili bilginiz varmıdır şimdiden teşekkür ederim

  • 21 Temmuz 2017  /  Yanıt YazGenç Emlak


   Ersin bey tayakadın bölgesinde henüz imar çalışması yok bu yüzden yerinizin akıbeti konusunda net birşey söylemek doğru olmaz. Öncelikle yerinizi elden çıkarıp derede kalmayan bir yerden arsa alabilirsiniz. Bu mümkün gözükmüyorsa bölgenin imara açılmasını beklemeniz gerekir.İyi günler

 • 31 Temmuz 2017  /  Yanıt Yaz eylul


  tayakadın turkkoşe olçu deresi die geciyor 430 m acaba oralarda arsa fıatları nedır tesekkurler

 • 05 Ağustos 2017  /  Yanıt Yaz Genç Emlak


  Tayakadın türkköşede verdiğiniz mevkide fiyatlar farklılık gösterebiliyor.Size daha doğru bilgi verebilmemiz için parsel bilgi gerekiyor.Daha hızlı bir cevap almak için ofisimizi aramanız yeterli olacaktır.İyi günler

 • 13 Ağustos 2017  /  Yanıt Yaz Mustafa


  Tayakadinmi Türkköşe imar alanına girer mi pirim yaparmi

Yazı Hakkında Düşüncelerinizi Paylaşın0 TL - 50,000,000 TL

Fiyat Aralığı


Son Yazılar
BALABAN DA ARSA ALINIR MI

BALABAN DA ARSA ALINIR MI


Son dönemde Arnavutköyde emlak sektöründeki gayrimenkul danışmanlarının karşılaştığı soruların başında geliyor  Arnavutköy emlak yatırımı için araştırma yaparken öncelikle Arnavutköy nereye bağlı bi...


KANAL İSTANBUL PROJESİ NE ZAMAN BAŞLAYACAK GÜZERĞAHI VE SON DURUM

KANAL İSTANBUL PROJESİ NE ZAMAN BAŞLAYACAK GÜZERĞAHI VE SON DURUM


 

           Kanal İstanbul projesi son durumu hakkında birçok spekülasyon başladı. Tabi bu...