Yükleniyor...

Blog

TAYAKADIN BÖLGESİ DEĞERLENDİRME RAPORU

Arnavutköy ilçesi denilince akla gelen ilk yerlerden olan Tayakadın mahallesi Arnavutköy’ün ilçe olmasıyla birlikte mahalle statüsü kazanan köylerdendir. İstanbulda ki dev projelerden olan 3. Havalimanın bir kısmını kendi arazisinde barındıran tayakadın mahallesi Arnavutköyde arsa veya tarla yatırımı yapmak isteyen ve bu konuda araştırma yapan yatırımcının ilk baktığı yerlerdendir.

Tayakadında arsa veya tarla satın almak isteyen yatırımcıyı cezbeden taraflarını ve olası handikaplarını ele alabiliriz.

1) Tayakadın mahallesi arazisinin kuzeyinde kalan küçük bir parçasını yapılacak olan 3. Havalimanının istimlak sahasına bırakmıştır. Bu durumun yatırımcı açısından kötü olduğunu söyleyemeyiz, bilakis tayakadın mahallesi için yatırımı teşvik edici bir unsurdur. Zira bu durum Tayakadın mahallesinin 3. Havalimanına komşu olduğunu tescilleyen bir durumdur. Tayakadın mahallesi ve 3. Havalimanı birbirlerinden 3. Köprü yolu ile ayrılmaktadır.

2) 3. Köprü yolu güzergahı üzerinde olan Tayakadın da arsa ve tarla arayan yatırımcının bu konuyu da dikkate alması gerekir zira 3. Köprü yolu güzergahı Tayakadın mahallesinden de geçmektedir ve 3. Havalimanı ile tayakadın imar sınırlarını ayırmaktadır buda demek oluyor ki Avrupa yakasından da Tayakadın mahallesine ulaşım kolay ve hızlı olacaktır. 3. Havalimanında istihdam edilecek personel, uçuş ekibi, kabin ekipleri, kule yer ve uçak bakım ekipleri veya havalimanı yolcularının ikamet edebilecekleri veya konaklayabilecekleri imar alanları Arnavutköy’ün diğer mahalleleriyle birlikte Tayakadın mahallesinde de oluşturulacaktır ve bu durum yatırımcı açısından son derece önemlidir.

3) Bakanlar kurulu tarafından onaylanan ve resmi gazetede yayınlanan 6306 sayılı rezerv yapı alanlarının imarı konusundaki kararnameyle anlaşılıyor ki Tayakadın mahallesi Arnavutköy’ün diğer birçok mahallesi gibi önümüzdeki süreçte imara açılacaktır. İmarın kısa zamanda açılması kaçınılmazdır çünkü 3. Havalimanı projesini desteklemek için gerekli olan ikamet alanaları ve konaklama alanları yoktur, şimdilik Deliyunus Çiftliğindeki Arnavutköy’ün tek otelinden başkaca otel dahi bulunmamaktadır. Üst gelir grubuna hitab eden Balaban mahallesi yakınındaki veya bollucadaki villalar 1 milyon kişiye çıkması öngörülen Arnavutköy nüfusunun ihtiyaçlarını şimdiden karşılayamamaktadır.

4) Kanalistanbul projesi ve kanalın kendisi Marmara denizi tarafından Küçükçekmece’den başlayıp Tayakadın mahallesinden geçip Yeniköy mahallesinden karadenize bağlanmaktadır. Gemilerin geçiş güzergahını da içinde barındıran Tayakadın mahallesi bu özelliğiyle de ilerleyen zamanlarda yatırımcısının yüzünü güldürecektir.

Arnavutköy’de satılık arsa arayan yatırımcılar için Tayakadın mahallesindeki handikaplar ise henüz imarın olmaması ve bütün Arnavutköy arazilerini ilgilendiren su havzalarıdır. İmar ile ilgili çekince yaşanmaması gerekir çünkü yukarıda sıraladığımız gibi imar kapsamına zaten alınmıştır. Henüz imar yok iken yapılan yatırımın getirisi halihazırda imarlı olan bir arsa veya araziye oranla zaten çok daha yüksek olacaktır ki bir çok yatırımcı bu sebeplerle imarlı olmayan tarlalara yatırım yapmaktadırlar. Diğer bir durum olan havzalarda ise gerek kısa veya mutlak mesafeli su havzaları olsun, gerekse orta veya uzun mesafeli su havzaları olsun; gerekli durumlarda ve gerekli altyapı yatırımı yapıldıktan sonra her durumda imara açıldığı ve yatırımcısına para kazandırdığı örneklerle sabittir ( durusu mahallesinde mutlak ve kısa mesafelerin imara açılmış olması ve deliyunus çiftliğindeki mutlak ve kısa mesafeli su havzalarının imara açılmış olması gibi) . Arnavutköy de arsa satın almak isteyen yatırımcı bu imar durumlarına http://arnavutkoy.net/ adresinden veya Arnavutköy belediyesi internet sitesinden ulaşabilirler. Bol kazançlı yatırımlar dileriz.

2 yorum

  1. Muhammed esen

    Göktürk yolu tayakadin mevkinde imar şu an için yok mu bilgisi olan lütfen yardımcı olsun

    • Muhammed bey bahsettiğiniz bölgede şuan imar mevcut değil fakat yakın zaman içerisinde bununla ilgili gelişmeler olacaktır.İyi günler dileriz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir