Yükleniyor...

Blog

Arnavutköy deki arsam istimlak edilir mi?

Arazi danışmanlığımız süresince bizlere en çok yöneltilen sorulardan biri de ‘’ Arnavutköy deki arsam istimlak edilir mi veya kanalistanbul arsamın üzerinden geçerse ne olur? ‘’ sorusudur. Sizleri aydınlatmak açısından ‘’Arnavutköy Kanalistanbul Projesi istimlak değerlendirmesi’’ adı altında cevap vereceğiz.

Arnavutköy de satılık arsa ararken veya daha önce Dursunköy, Sazlıbosna, Baklalı veya Boyalık civarlarında arsa almış olan yatırımcıların korkulu rüyası olan Kanalistanbul Projesi’nin istimlak durumu artık hayal olmuştur. Öncelikle bunu belirtelim ve açıklamasını yapalım.

2016 yılının sonlarına doğru ‘’ su yollarının imar uygulamasındaki durumu ‘’ kanunla düzenlenmiştir. Kanunda geçen ‘’ su yolu ‘’ ndan kasıt Kanalistanbul dur. Kanun açıkça şunu ifade etmektedir; Su yolları imar şuyulandırmasında DOP ( düzenleme ortaklık payı) tan kesilir. Vatandaşın anlayacağı tabirle bu madde ne anlama gelmektedir?

Tarla hissesi aldığınızda ve bu araziniz imar uygulamasına girdiğinde Arnavutköy deki arazinizden %40 a kadar yol,park,okul alanı vs. kesintisi olacaktır. Bu kesintiye DOP kesintisi denir. Yeni düzenlenen kanunla birlikte Kanalistanbul un geçtiği Arnavutköy ilçesi Dursunköy, Sazlıbosna, Baklalı, Boyalık, Tayakadın, Durusu ve Yeniköy mahallelerinde eğer arziniz Kanalistanbul Projesi istimlak alanına girerse araziniz elinizden alınmayacak. Her vatandaşa yapıldığı gibi size de arazinizin %40 ı kesilerek konut alanından yer verilecektir.

Örnek olarak Arnavutköy sınırlarında 1.000m2 büyüklüğündeki bir araziniz varsa ve bu arsa veya araziniz ister Kanalistanbul içinde kalsın, ister kalmasın %40 oranında kesinti uygulanarak 600m2 kalan yeriniz konut alanından sizlere verilecektir.

Arnavutköyde satılık arsa ve tarla araıyorsanız ofisimize uğrayıp uygulama planlarını görebilirsiniz veya Arnavutköy de satılık yeriniz varsa, yerinizin planda hangi konumda kaldığını danışman arkadaşlarımızı arayarak ve parsel numaranızı bildirerek öğrenebilirsiniz.

Arsanız istimlak olur diye ucuza kaptırmayın. Bizden uyarması

21 yorum

 1. Çok net cevap verdiğiniz için 👍 Teşekkür ederim.
  Eksen ısı Akif ÇETİN

  • Hadımköy ibb imar planlarına dahil. Bu yazının kapsamı ile alakası yok.

 2. Huriye Ceren

  Teşekkürler kardeşim Allah razı olsun

 3. Kenan Baycan

  Bilgilendirici yazınız için teşekkür ederim.
  Geldiğinde uğrayarak bilgi alacağım.
  Iyi çalışmalar

 4. Hüseyin Avni Özkan

  Bilgilendirmeniz için çok teşekkür ederim. Arsanın satılması veya değerlendirmesi karar verdigimizde size uğrayacağım.

 5. Recep koç

  Bizim İstimlak oldu bize çok düşük fiyata belli bir bedel verdiler aldık ama mahkeme sürüyor daha ne olacak bizim durum acaba

 6. Erkan taşın

  Teşekkür ederiz yeni bilgiler bekleriz çilingirde esentepe mahallesinde imar açılma durumu varmı

 7. Dursukoy de 53 par de yerim var imar planları da nasıl olacak metre si nekadardır acaba şimdi satarsam

 8. soner

  iletisime nasil gecebiliriz guzelbi calisma yapmissiniz tesekkurederim

 9. Abdullah

  Teşekkürler

 10. Bahtiyar PALA

  Aydınlatmadan dolayı teşekkür ederim.
  Şu mevcut hisseli arsama su havası diye imar yok zaten. Bakalım ne olacak takip edelim. Bilgi verirseniz memnun oluruz.

  • 0212 597 12 16 numaradan parsel numaranızı vererek bilgi alabilirsiniz.

 11. Mustafa yıldız

  170 parselde haraççı 223m yerim var satmak ıstersem ne eder selamlar MUSTAFA yıldız

  • ortalama 70.000TL gibi bir rakama satılabilir fakat ihtiyaç yok ise Arnavutköy de arsa satmanızı tavsiye etmiyoruz.

 12. murat

  merhaba benım boyalık köyünde parsel no 130 olan bir arsa payı vardı buraya karayolları 15 bın deger biçmişmahkemeye verdık pafta no 3 burası ıstımlak edılecekmıdır.

  • Bahsettiğiniz karayollarının kuzey marmara yol kamulaştırması.Mahkemeden sizin lehinize karar çıkar bugünün rakamlarından alırsınız paranızı ve bir kaybınız olmaz

 13. Emre maden

  Selam aleyküm arnavutköy de baklalı köyü terkos girişinde terkos karaburn cadde kenarında 123/8 de 366 m2 yerimiz var.istimlak alanındamıdır peki ?

  • Emre bey yazımızda özellikle bir istimlak söz konusu olmadığını anlatmaya çalıştık.Yazımızı tekrar okursanız çok daha ayrıntılı bir şekilde bilgi sahibi olursunuz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir