Tesla Model S Samochody Osobowe
Szeroka pokrywa bagażnika z wielkopowierzchniowym przeszkleniem i kompaktowo zakończony wydech i zintegrowany zderzak wykańczały dynamiczny wygląd Modelu S. Tesla pracuje nad Roadsterem drugiej generacji, stawiając sobie ambitny cel stworzenia najszybszego samochodu produkcyjnego na świecie. Nowy Roadster ma mieć zasięg 997 km, prędkość maksymalną ponad 402 km/h, a od 0 do 100 km/h ma przyspieszać w 1,9 sekundy. Roadster drugiej generacji ma być elektrycznym supersamochodem o ultrawysokich osiągach, który ma rzucić wyzwanie najbardziej prestiżowym producentom samochodów sportowych na świecie. Zanim Tesla zyskała globalne uznanie, jej początki były skromne. W 2008 roku pierwszym modelem, który zaciekawił kierowców, był Roadster – przyciągający wzrok, sportowy samochód elektryczny o niepowtarzalnych osiągach i nieoczywistym zasięgu 320 km.
Tesla Model 3
Żeby znowu pełna pojemność akumulatora mogła być wykorzystana, Model S musiał być podłączony do prądu nieco ponad godzinę. Aby bardziej przyspieszyć proces ładowania, Model S można było wyposażyć w podwójną ładowarkę, dzięki której wydajność ładowania zwiększała się z 11 kW do 22 kW, toteż czas potrzebny do pełnego naładowania samochodu skracał się o połowę. Innowacyjny napęd, inteligentne zarządzenie pojazdem, przygotowywany z myślą o przyszłości system pokładowy – z taką strategią kalifornijski producent chciał w wielu obszarach przodować na polu nowoczesnych motoryzacyjnych rozwiązań.
- Bazowa pojemność tylnego bagażnika wynosi 709 litrów, a maksymalnie można ją powiększyć do 1739 l.
- W ten sposób w bagażniku do dyspozycji było prawie 750 litrów przestrzeni ładunkowej.
- W niektórych przypadkach Tesla oferuje również darmowe kilometry ładowania Supercharger jako część promocji lub w ramach programu referencyjnego.
Ostatnio dodane samochody elektryczne
Tesle do wyprodukowane do 2018 mogą korzystać ze stacji ładowania Supercharger kompletnie za darmo. Szybkość ładowania – Superchargery często są znacznie szybsze niż tradycyjne stacje ładowania, oferując moc ładowania do 250 kW. Dzięki temu, w zaledwie 20 do 30 minut można naładować baterię do 80% pojemności. Oczywiście, czas ładowania zależy również od modelu samochodu, pojemności baterii i aktualnego stopnia naładowania.
Opis modelu Tesla Model S
Płatność i koszty – Właściciele samochodów Tesli płacą za korzystanie z Superchargerów. Koszty są naliczane na podstawie zużytej energii (w kWh) lub czasu ładowania. US Open Live Analysis – USD Akcje and BTC osłabiają się Rajdy złota W niektórych przypadkach Tesla oferuje również darmowe kilometry ładowania Supercharger jako część promocji lub w ramach programu referencyjnego.
Samochody elektryczne w podobnej cenie
Sprzedaż wyniosła około sztuk, a sukces Roadstera stał się fundamentem dla dalszego rozwoju marki. W 2015 roku producent w linii pojazdu Model S poprawił stronę techniczną samochodu. Jako Weltrade Forex Broker-przegląd i informacje Weltrade opcję dla wszystkich wariantów dodano napęd na obie osie. Do tego producent Tesla postanowił montować seryjnie na tylnej osi drugi elektryczny, a na przedniej drugi elektroagregat.
Bazowa pojemność tylnego bagażnika wynosi 709 litrów, a maksymalnie można ją powiększyć do 1739 l. W standardzie są 19-calowe aluminiowe felgi, klamki drzwi chowające się w karoserii i system audio z 7 głośnikami, dwoma portami USB oraz pamięcią pozwalającą na przechowywanie w nim 500 utworów muzycznych. Wersja Performance dodatkowo ma zawieszenie pneumatyczne.
Inwestując w Teslę, inwestujemy w przyszłość, w której samochody elektryczne będą głównym środkiem transportu, a zdrowie naszej planety będzie priorytetem. Nawigacja – Aplikacja Tesla oraz system nawigacji w samochodach marki umożliwia planowanie trasy z uwzględnieniem lokalizacji Superchargerów, co pozwala na bezproblemowe Awaria oprogramowania Nasdaq powoduje zaciemnienie rynku w ASX pokonywanie długich dystansów. System inteligentnie podpowiada, kiedy i gdzie zatrzymać się na ładowanie, uwzględniając czas i zużycie energii. Kompatybilność – Stacje Supercharger są dedykowane głównie dla samochodów Tesli, ale firma planuje wprowadzenie możliwości ładowania dla innych marek samochodów elektrycznych.
Samochód poprzedził prototyp o nazwie Alpha zaprezentowany w 2009 roku. Pierwsze oficjalne informacje na temat pojazdu w produkcyjnej postaci przedstawiono w październiku 2011 roku[2], z kolei europejska premiera wersji produkcyjnej pojazdu miała miejsce podczas Geneva Motor Show w 2012 roku. Tesla Model S – elektryczny samochód osobowy klasy wyższej produkowany pod amerykańską marką Tesla od 2012 roku. Tesla Model S jest aktualnie dostępna w dwóch wersjach silnikowych. Tesla Model S mierzy 502,1 cm długości, 198,7 cm szerokości (218,9 cm z lusterkami) i 143,1 cm wysokości.
Maksymalny zasięg dla Modelu S 85 był zależny od rodzaju drogi oraz indywidualnego stylu jazdy i wynosił około 500 kilometrów. Model S zaopatrzony w mniejszą baterię (60-kWh) mógł przejechać co najwyżej 375 km. Aby w pełni załadować ten pojazd, należało zostawić go wpiętego w domową sieć elektryczną albo w gniazdko prądu trójfazowego na całą noc lub skorzystać ze stacji szybkiego ładowania. Ładowanie samochodu za pomocą urządzeń marki Tesla trwało średnio 20 minut.
Jeśli chodzi o stylistykę pojazdu Tesla Model S, twórcy inspirowali się współczesną modą, choć w kształcie nadwozia wyraźnie widać wpływy włoskie. Model S reprezentował klasycznie elegancką sportową limuzynę, która szczególnie z przodu była niebywale okazała, zaś z tyłu przemodelowane błotniki stanowiły dosłowne odbicie tego eleganckiego stylu. Designerzy stworzyli dla Modelu S przednią część w taki sposób, że chromowane obramowanie optycznie zamykało atrapę chłodnicy, chociaż ta, dzięki zastosowaniu silnika elektrycznego, właściwie w ogóle nie była potrzebna. Sylwetka Modelu S wyróżniała się długim opadającym dachem, dzięki czemu auto zyskiwało sportowy charakter pojazdu coupé.