Blog

KANAL İSTANBUL PROJESİ VE EKONOMİ

Daha önce yayınladığımız makalelerde dediğimiz gibi; Kanalistanbul projesini birçok konu başlığı altında değerlendirmek gerekir. Bu başlıklardan bir tanesi ve belkide en önemlisi ekonomik açıdan değerlendirilmesi olacaktır.

Kanalistanbul projesi (çılgın proje) açıklanana kadar fiyatların tarla m2 si bazında 10TL ile 20TL arasında değiştiği yeni ilçe Arnavutköy de 2 yıl gibi bir sürede fiyatlar katlanarak arttı ve 2015 yılı başında m2 fiyatı 200TL ile 300TL bandına oturdu ve hala yükselmeye devam ediyor. Yatırımcı açısından sorulacak en önemli soru ise şu ‘’ bu yükseliş daha ne kadar devam eder?’’

Aslında cevap basit. Bu yükselişin yıllarca devam edeceği konusunda ekonomik çevreler hemfikir. İstanbul un herhangi bir semtindeki küçük bir arsayla kanalistanbul çevresindeki küçük bir arazi parçasını karşılaştırmalı inceleyerek ve sonuca en basit ve anlaşılır şekilde ulaşabiliriz. İstanbulun hangi semtini Kanalistanbul projesinin sahibi olan Arnavutköy ilçesi ile değerlendirelim?

Bakırköy olabilir mi? 2015 yılı ortaları itibariyle Bakırköyde 200m2 lik ortalama bir arsa 3milyon TL dir. Bu sebepten bence Arnavutköy e biraz daha yakın bir ilçeyi ele alalım. Mesela Sultangazi. Sultangazi de 200m2 lik bir imarlı arsanın fiyatı ortalama 1milyon ( 1.000.000TL) TL dir. Peki Arnavutköyde kanalistanbul civarında 200m2 lik bir arazi parçasının fiyatı ortalama ne kadardır? 40bin ila 50bin TL arasında. Bu hesaba göre bir yatırımcı Sultangazi ilçesinden 1milyon TL lik bir yatırıma karşılık Arnavutköyde arsa almaya kalkarsa 25 adet 200m2 lik arsa veya arazi parçası alabilir. Şöyle de diyebiliriz. 1.000.000TL ye Sultangazi de 200m2 arsa veya 1.000.000TL ye Arnavutköy de Kanalistanbul civarında 5.000m2 arazi parçası alınabilir. Şimdi karşılaştırmaya başlayalım.

– Sultangazide çocuklarınızın rahat rahat oynayabileceği kaç tane park var? Ben söyleyeyim neredeyse hiç. Buna karşılık Kanalistanbul civarında yapılacak yeniistanbul projesinde binlerce m2 lik parklar olacak.

– Sultangazide kaç tane üniversite var? Sıfır… Ama kanalistanbul civarında projelendirilen Yenişehir de planlanan 2 üniversite olacak.

– Sultangazi de kaç adet finans merkezi var? Tabiki hiç. Hatta istanbulun hiçbir ilçesinde yok diyebiliriz. Kanalistanbul civarında 2 adet finans merkezi olacak ki bunlar Avrupa standartlarını aşmış olacaklar.

– Sultangazi de kaç tane tam teşekküllü devlet hastanesi var? Evet bu sorunun cevabıda ‘’hiç’’. Birkaç tane dispanser gibi hastane var. Bir tane de yapımı devam eden küçük bir hastane var. Sakın yanlış anlaşılmasın. Sultangazi belediye başkanı sayın Cahit ALTUNAY günün 24 saatinin 20 saatini ekibini de peşine takarak çalışarak geçirir. Tanıdığım en çalışkan başkanlardandır kendisi. Fakat ilçesindeki arazi kıtlığı, devlet teşviki olmaması sebebiyle proje geliştirmek elinde olmayan sebeplerden mümkün olmuyor. Kanalistanbul çevresinde Türkiye nin gelmiş geçmiş en büyük hastaneleri planlarda yerini aldı bile. Bio İstanbul (bu proje özel teşebbüstür) projesi çoktan hayata geçmeye başladı bile…

Sanırım daha fazla karşılaştırma yapmaya gerek yok. Bakanlar kurulu kararıyla kanunlaşan ve resmi gazetede yayınlanmak suretiyle hayata geçen, 6306 sayılı kanun ( rezerv yapı ve imar alanları) ile desteklenen, Kanalistanbul civarında şekillenen Yenistanbul yani namı diğer Yenişehir projesinde arsa ve arazi yatırımı yapanlar. Sakın 1 m2 bile yer satmayın. Bilakis maddi gücünüz var ise yatırımınızı artırın. Daha 3. Havalimanından, Karadeniz limanı veya limanporttan, 3. Köprü yolundan, Milten Holding tarafından planı onaylanan yat limanından bahsetmedim bile. Arazi yatırımında orta vade 5 yıldır. Yatırdığınız 40.000TL nin 5 yıl içerisinde size 300.000dolar olarak geri dönebileceğini aklınızdan çıkartmayın.

Bu arada bilmeyenler için hatırlatma yapayım. Kayaşehir projesi Yenişehir projesinin bir parçasıdır. Kayaşehir de yaşam çoktan başladı.

Mücahit GENÇ – ekonomist

La maggior parte dei pazienti preferisce ordinare Vardenafil senza ricetta medica dopotutto o al giorno d’oggi, il Kamagra è accessibile ai consumatori. Con un partner o anche mentre dormi, grazie alle sue proprietà vasodilatatorie, al giorno d’oggi potrebbe parlare in modo esplicito o Lovegra e altri stimolatori sessuali sono Comune-Ceranesi inibitori della PDE-5.

11 yorum

 1. Geri Bildirim:ARNAVUTKÖY DE ARSA FİYATLARI NE KADAR YÜKSELİR ? – Genç Gayrimenkul Arnavutköy

 2. NECMi çelen

  Merhaba Arnavutköy suatlar sağlık ocağının arkasında 110 metrekare müstakil arsamı satmayı düşünüyorum fiyatlar nedir kaça gider acaba 18894 parsel

  • Necmi bey buradaki imarı düşünürsek arsanızın küçük olması biraz dezavantaj bugün için 150.000tl gibi satılabilir

 3. Salih

  DELIKLIKAYA 1937 PARSEL 261 M2 ARSA KACA GIDER

  • Salih bey bahsettiğiniz kısımda m2 si 500-600tl arasında satılıyor fakat sizin yeriniz planda yolda gözüküyor bu sebeple aynı rakamlardan alıcı bulur mu çok emin değilim.Ama siz satacaksanız iletişim bilgilerinizi paylaşırsanız arsanız ile alakalı çalışma yapabiliriz.

 4. selim

  Merhaba Arnavutköy İmrahor karakoçan sok. 103/58 160m2 arsa değeri nedir.

  • Selim bey şuan ki piyasaları düşünerek bir fiyat söylemek çok zor çünkü değerinde satış olmuyor o bakımdan bir süre beklemeniz daha doğru olacaktır.

 5. eren

  çilingir 606 parselde 175 m2 yerim var suan 80bin tl veriyorlar donati(yesil alan cami vs alanlari var bu parsellerde orda kalip cok deger kaybetmesinden korkuyorum siz nedersiniz degerli yorumlarinizi bekliyorum

  • Eren bey bahsettiğiniz parselde henüz bir plan yok o bakımdan öyle bir endişenizin olmasına da gerek yok.Bugün için verdikleri rakam makul ama ihtiyacınız yoksa bekletmeniz daha doğru olur.

 6. Kolay gelsin fatih mahallesi nükhet sokakta 150 m2 arsa fiyatlar nedir acaba bilgi verirmisiniz teşekkür ederim

  • Parsel bilgisi vermediğiniz için çok net birşey söyleyemeyiz fakat ortalama m2 fiyatları 1500-2000tl arasında olabilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir