Yükleniyor...

Blog

SU HAVZALARI VE DERE KORUMA MESELESİ

Arnavutköy’de, su havzaları ve dere koruma kuşakları, arsa, tarla ve arazi yatırımı yaparken dikkat edilmesi gereken hususlardan mıdır? Havzada arsa veya tarla alınır mı? Uzun mesafe koruma alanı, orta mesafe koruma alanı, kısa mesafe koruma alanı ve mutlak mesafe koruma alanlarından arsa ve tarla yatırımı yapılabilr mi? Bu arazilerden alınan arsalar veya tarla hisseleri değer ( prim yapar mı? ) kazanır mı?…

Havzalar konusunda yatırımcıların aklına gelen sorulardan bazılarını yukarıda saydık. Su havzalarında arsa alınır mı alınmaz mı? Aslında bu sorunun cevabı ‘’evet alınır’’ veya ‘’hayır alınmaz’’ değildir.

Bir örnekle açıklamam gerekirse; 1998 yılında İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesin de eğitimime devam ederken vize sınavına giriyorum. Rahmetli hocamız Toktamış ATEŞ sınıfa giriyor ve soruyor ‘’evet arkadaşlar tek soru soruyorum size, Atatürk diktatör müdür değil midir?’’ Hepimiz yazdık tabi cevap kağıtlarımıza Atatürkün dikatatör olmadığını ve sebeplerini. Sonuç: hepimiz sınavdan kaldık.

Birkaç ay sonra 2. Vize sınavı zamanı geldi. Soru yine aynı ‘’Atatürk diktatör müdür değil midir?’’ Geçen sınavdan kaldığımız için hepimiz bu defa ‘’evet diktatördür’’ dedik istemeyerek ve olası sebeplerini yazmaya çalıştık. Sonuç: yine hepimiz sınavdan kaldık.

Elbette 3. Sınavda dersten geçtik. Cevabımız şuydu ‘’Atatürk diktatörlüğün bazı karakteristik özelliklerine sahiptir fakat demokrasinin ve bir demokratın birçok karakteristik özelliklerine de sahiptir. Ne tam diktatör diyebiliriz, ne de diktatör değildir diyebiliriz.’’

Şimdi ‘’Arnavutköy’de arsa yatırımı yaparken su havzalarına dikkat edilmeli midir?’’ sorusunu tekrar soralım. Cevap; Bazı göletlerin su havzalarında yatırım yapılabilir, bazılarında ise yapılamaz. Arnavutköy’de 3 adet barajın havzası mevcuttur. Bunları tek tek ele alalım.

1. Alibey barajı: Alibey barajı İstanbulun içme suyu olarak kullanılar göletlerinden biridir. Arnavutköy’de Eski Edirne Asfaltının kuzey tarafı bu havzanın uzun mesafeli korumasına girmektedir ve arsa yatırımı yapmanız hususunda hiçbir sakınca yoktur.

2. Durusu (terkos) barajı: Bu baraj önemli. Durusu barajı İstanbulun Avrupa yakasının en büyük içme suyu barajıdır. İstanbulun can suyu bu barajdan gelir. Bu baraja fazla yaklaşmamak gerekir. Terkos barajının orta ve uzun mesafe koruma alanlarından yatırım yaparken gönlünüz rahat olsun. Fakat bu barajın kısa ve mutlak koruma alanlarında imar olmayacak denmektedir. Durusu barajının kısa ve mutlak mesafe alanlarında mümkünse yatırım yapmayın. Diğer seçenekleri değerlendirin lütfen. Ama şu bilgiyi de vereyim sizlere. Son dönemde Durusu barajının kısa ve mutlak mesafeli koruma alanlarının bir kısmı ihtiyaç olunca imara açıldı. Yani geçen sene belediye ye gidip ‘’burada imar açılmaz’’ cevabını alanların yerleri imara açıldı.

3. Sazlıdere barajı: Arnavutköy’de arsa ve tarla yatırımı yapmak isteyenlerin okuması gereken en önemli bölüm burası. Sazlıdere barajının havzasına giren yerlerden korkmayın.Sazlıdere barajı içme suyu olarak kullanılmıyor. Her ay Devlet Su İşleri laboratuvarlarında yapılmış olan analizler neticesinde ‘’içmeye uygun değildir’’ raporu alınıyor. Yetmiyormuş gibi bu barajın su tutmadığı ve su tutma konusunda yetersiz olduğu anlaşıldı. İSKİ bu barajı gözden çıkardı. İSKİ Sazlıdere barajını gözden çıkarınca da Bakanlar kurulu kararıyla barajın etrafı 6306 sayılı kanun kapsamına alınarak ‘’rezerv yapı alanı ‘’ ilan edildi. Ulaştırma bakanlığı da Kanalistanbul projesini Sazlıbosna barajının üzerinden geçirmeyi kararlaştırdı. Spekülasyonların önüne geçebilmek için İSKİ resmi internet sitesinden halen bu barajı çıkarmadı. Tekrar ediyorum ‘’Arazi spekülasyonlarını önlemek amacıyla havzadan çıkartılmadı.’’ Bu barajın havzasına giren mahalleler olan Dursunköy, Sazlıbosna, Çilingir, Yassıören in bir kısmı, Haraççı, Hacımaşlı ve Şamlar da gönül rahatlığıyla arsa ve tarla yatırımı yapabilirsiniz.

Böyle bir fırsat insanın hayatında bir defa karşısına çıkar. Bu mahallelerde kısasına veya mutlağına bakmadan yatırım yapmanızı tavsiye ederim.

Mücahit GENÇ – ekonomist

2 yorum

  1. Hüseyin

    Merhaba Mücahit bey imraholda bir küçük arsa almayi düşünü yorum siz mantıklı mı teşekkür ederim

    • Hüseyin bey bu saatten sonra Arnavutköy de nereden alırsanız alın hepsi kazançlı birer yatırım olur fakat tercih sırası nasıl olmalı derseniz kanalın geçeceği bölge ilk tercihiniz olmalı derim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir