BLOG
YENİKÖY BÖLGESİ DEĞERLENDİRME RAPORU


YENİKÖY BÖLGESİ DEĞERLENDİRME RAPORU
05 Ocak

YENİKÖY BÖLGESİ DEĞERLENDİRME RAPORU

Mücahit Genç   |   05 Ocak 2016

3. havalimanına en yakın yerlerden biri olan Yeniköy ve Karaburun doğal güzellikleri, orman ve deniz e komşu olmasıyla öne çıktığı gibi, projelere olan yakınlığıyla da göz doldurmaktadır. 3. Havalimanının tam sınırında olan Yeniköy bölgesinin bır kısım arazisinden de kanalistanbul geçerek Marmara denizini yine Yeniköy sahilinden Karadenize bağlanmaktadır. 

Çevre ve şehircilik bakanlığı Arnavutköy projelerini hazırlarken ilk etapta 3 proje alanı belirlemişti. Bu belirlenen alanlar bakanlar kurulu kararı ile onaylanıp resmi gazetede yayınlanmıştı. 1. Proje alanı olarak resmi gazetede yayınlanan kısım 3. Havalimanına ayrılan kısımdır ki bu alanın bir kısmı Yeniköyde ki kömür ocaklarını içine alır. Sadece Yeniköy değil. 3. Havalimanı için ayrılan alan kısmen Yeniköy, kısmen Tayakadın, en çokta Ağaçlı ve Akpınar arazilerini içermektedir. Yeniköy 3. Havalimanına komşu olmasıyla yatırımcısına prim getirisi sağlayacağı su götürmez bir gerçektir. 

Resmi gazetede yayınlanan 2. Proje alanı ise 6306 sayılı kanunla da desteklenen İmara Açılacak alanları kapsamaktadır. Yani Yeniistanbul olarakta bilinen Yenişehir projesi. Resmi Gazetede ilk olarak yayınlanan 2. Proje alanı kapsamında, Sahil kısmı hariç tutulan Yeniköy bölgesi de girmiştir ve imar alacağı bakanlar kurulu kararı ile kesinleşmiştir. 

Daha sonra Kanalistanbul projesiyle Ulaştırma bakanlığı tarafından Marmara denizini Yeniköy arazisinden karadenize bağlamayı ön görmesi ile Yeniköy bölgesi bir kat daha önemli hale gelmiştir. 

Kanalistanbul projesi kapsamında kanalın Karadeniz çıkışına yapılması planlanan modern şehir tam olarak Yeniköy arazisinde kalmaktadır. Bu arazinin bir kısmı da Karaburun arazisidir.

Yeniköy ve Ağaçlı arasında planlanan Ticari Liman (roro limanı) Yeniköyde arsa yatırımı yapanlara orta vadede çok faydalı olacaktır. Bu bağlamda 3. Köprü ve güzergahının aslında karadeniz ticaretini canlandırma planlarının bir parçası olduğunu, bu ticari planların 3. Havalimanı ve Ticari roro limanı ve lojistik sıkıntı çekilmeden planlandığını unutmamak gerekir.

Önümüzde ki senelerde gerçekleşecek olan bu canlılığı en erken gören şirket olarak Milten Holdingi tebrik etmek gerekir çünkü Karadenizin en büyük yat limanının projesini İstanbul Büyükşehir Belediyesine ve Arnavutköy belediyesine onaylatmıştır. 01.06.2014 tarihi itibariyle Arnavutköyde arsa almak isteyen yatırımcı Arnavutköy Belediyesinin onaylanmış planlarında Yeniköy yat limanının projesini planlara işlenmiş haliyle görebilirler. Arnavutköy de arsa ve tarla satın almak isteyen yatırımcının 3. Havalimanı, Yenişehir projesi, 3. Köprü yolu ve güzergahı, kuzey Marmara otoyolu ve karadeniz yat limanını da içinde barındıran tüm projelerin kesişimindeki Yeniköy bölgesini göz ardı etmemesi gerekir. Yatırımcısına son 5 yılda kat ve kat para kazandıran Yeniköy bu tarihten sonra Arnavutköy de arsa ve tarla yatırımı yapan yatırımcısına projeler bir bir hayata geçtikçe çok daha fazla para kazandıracağı kesindir.

1 Yorum
 • 07 Kasım 2016  /  Yanıt Yaz Mutlu

  Son durum
  Yenikoy tarafinda sizce en erken imar ne zaman acilir birde bu bolgenin rezevr yapi alani olarak ayrilmasi sizce olumlumu yoksa olumsuzmu etkiler

  • 11 Kasım 2016  /  Yanıt Yazgenç emlak

   imar ve rezerv yapı
   Merhabalar Mutlu bey ilk olarak imar konusunda henüz birşey söylemek çok doğru olmaz çünkü öncelikle ihale sürecinin netleşmesi gerekiyor.Rezerv yapı alanında kalması ise bölge için çok olumlu bir durum bu ilerleyen zamanlarda çok daha iyi anlaşoılacaktır.iyi günler

Yazı Hakkında Düşüncelerinizi Paylaşın0 TL - 50,000,000 TL

Fiyat Aralığı


Son Yazılar
BALABAN DA ARSA ALINIR MI

BALABAN DA ARSA ALINIR MI


Son dönemde Arnavutköyde emlak sektöründeki gayrimenkul danışmanlarının karşılaştığı soruların başında geliyor  Arnavutköy emlak yatırımı için araştırma yaparken öncelikle Arnavutköy nereye bağlı bi...


KANAL İSTANBUL PROJESİ NE ZAMAN BAŞLAYACAK GÜZERĞAHI VE SON DURUM

KANAL İSTANBUL PROJESİ NE ZAMAN BAŞLAYACAK GÜZERĞAHI VE SON DURUM


 

           Kanal İstanbul projesi son durumu hakkında birçok spekülasyon başladı. Tabi bu...