Yükleniyor...

Blog

BALABAN BÖLGESİ DEĞERLENDİRME RAPORU

Balaban mahallesi Arnavutköy ilçesinde ki doğal güzelliği tartışmasız en güzel olan mahalledir. Arnavutköy henüz belde belediyesi iken Balaban köy statüsündeydi. Arnavutköy ilçe olmasıyla birlikte Tayakadın köyü, yassıören, baklalı, dursunköy, boyalık, sazlıbosna gibi köy statüsünde olan yerlerle birlikte Balaban da Mahalle statüsüne geçmiştir. İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından kısmen imar kapsamına alınan Balaban mahallesinde şimdilerde Arnavutköy belediyesi tarafından 1/1000 lik olanlar hazırlanmıştır. Doğal güzelliği ile göz dolduran Balaban Mahallesinde hem deniz manzarası, hem göl ve orman manzarasına sahip olmayan tek bir arsa bile yoktur. Arnavutköyde arsa veya tarla yatırımı yapmak isteyen yatırımcı, yatırım yapmanın yanısıra doğal güzelliklerden de faydalanmak istiyorsa Balaban Mahallesi bu konuda bulunmaz bir fırsat sunmaktadır.

Balaban Mahallesi şimdilerde Arnavutköy belediyesi tarafından imar kapsamına alınmış olmasıyla birlikte… 3. Köprü yoluna ve Kuzey Marmara Otoyoluna yaklaşık 1km mesafede olmasıyla ulaşımı en kolay olan mahalleleridendir. Yeni yapılacak olan 3. Havalimanına yaklaşık 5km mesafede olan Balaban mahallesi ilerleyen yıllarda villa yapmak için Arnavutköyde satılık arsa arayan yatırımcı için daha uygundur. Balaban arazisine hemen komşu olan Deli Yunus ( durusu park) ta birbirinden güzel konumlanmış villalar bu tezi desteklemektedir. Durusu park otel de komşusu olan Balaban mahallesi civarına göre nispeten uygun m2 birim fiyatlarıyla öne çıkmaktadır. Bu özelliğiyle aynı yatırım bedeli için daha fazla alan imkanı sağlanabilir.

Arnavutköy de satılık arsa ve tarla arayan yatırımcı açısında Balaban mahallesinin asıl handikapı ise tüm Arnavutköyde bulunan su havzalarıdır. Bu konuya biraz açıklama getirmek gerekirse: Balaban mahallesi Terkos Su havzalarını barındırmaktadır. Öyle ki uzun mesafeli koruma balaban mahallesinde hiç bulunmaz. Kısmen orta koruma, kısmense kısa ve mutlak korumadadır. Yatırımcı açısından alışılan durumlarda orta korumada herhangi bir problem görünmez. Fakat kısa ve mutlak korumalarda İski yönetmeleiğine göre imar olmayacağını zanneden yatırımcıyı korkutabilir. Bu konuda da yatırımcının korkmadan yatırımlarını bu arazilere yönlendirmesinde de herhangi bir problem yoktur aslında. Çünkü Durusu bölgesiyle aynı konumdadır. Durusu bölgesinde yapılan altyapı çalışmalarından sonra buralar imara açılmıştır. Veya örnek olarak Deliyunusa da bakılabilir. Balaban mahallesine komşu olan Deliyunus ta orta mesafeli korumalara imar verilgiği gibi, kısa ve mutlak mesafeli korumalara da İBB ( İstanbul büyükşehir belediyesi) tarafından imar verilmiştir ve yatırımcılarına öngörülenden de fazla kazandırmıştır.

Kısaca toparlamak gerekirse Arnavutköy de arsa veya tarla almak isteyipte diğer bölgelerine gücü yetmeyen, elindeki yatırıma yönlendirilecek parasıyla daha fazla m2 de araziyi aynı fiyata almak isteyen yatırımcı için, 3. Köprü yolunu düşünerek ulaşım kolaylığından faydalanmak isteyen yatırımcı için, 3. Havalimanına yakın arazi almak isteyen yatırımcı için, villa planı veya bahçeli ev olması planlanan arziler arayan yatırımcı için Balaban mahallesi bulunmaz bir fırsattır. Yatırımlarınızın bol kazançla sizlere geri dönmesi dileğiyle…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir