Blog

ARSA NASIL ALINIR , ARSA ALMANIN PÜF NOKTALARI

Arsa, her zaman yatırımcının en önemli araçlarından olmuştur. Arnavutköy de bu anlamda özellikle son 5 yıldır diğer bölgelere göre daha fazla ön plana çıkmıştır. Tabi bunda Arnavutköy’e yapılacak olan hatta yapılmaya başlanmış olan dünya çapında ses getirmiş projelerin etkisi büyük. Bunları 3.hava limanı, kanal İstanbul, yeni şehir, yat limanı, fuar merkezi, kuzey Marmara otobanı diye sayabiliriz. Fakat satın alacağınız arsanın iyi bir yatırım olması için doğru adımlar atmış olmanız gerekir. Yoksa yatırım yapmak isterken elinizdeki birikimden de olmuş olabilirsiniz. Bu yüzden arsa yatırımı sadece tapuyu almakla biten bir yatırım değildir. Alacağınız arsanın iyi bir yatırıma dönüşmesi için birkaç püf noktaya dikkat etmeniz gerekmektedir.

Bunları başlıklar haline sıralayabiliriz;

     1. Yatırımınızın vadesini belirlemek

     2. Doğru yer tespiti

     3.Uzman bir danışman

 

Bu aşamalar yapacağınız yatırım için sizi doğru hedefe ulaştıracak anahtar olabilir, o yüzden şimdi bu aşamaları biraz daha açalım.

 

        1.Yatırımınızın vadesini belirlemek

Doğru bir arsa için en önemli kısım beklentilerinizi iyi analiz etmeniz ve ona göre bir arsa alımına yönelmenizdir. Çünkü arsadan ne beklediğiniz doğru belirlerseniz yatırımınız daha isabetli ve daha kolay olur. Bunun en önemli evresi alacağınız arsayı ne kadar süre bekletmeniz gerektiğidir. Eğer bu süreci doğru belirlemezseniz aldığınız arsadan istediğiniz kazancı elde edemeyebilirsiniz. Şimdi biz burada yapılan yatırımları kısa, orta ve uzun vade olarak adlandırmaktayız. Alacağınız arsadan beklentiniz en fazla 4-5 yıl ise bu kısa vadeli bir yatırım olmalı ve bu yönde bir arsaya yönelmeniz gerekir. Orta vadede getirisi olan bir yatırım planlıyorsanız 5-10 yıllık bir süreçte daha iyi kar getirisi olan bir yeri tercih etmeliyiz. Son olarak uzun vadeli bir yatırıma yönelecekseniz eğer 10 yıl ve üzerindeki süreçte size daha çok kazandıracak araziler tercih etmeniz gerekecek.

       

         2.Doğru yer tespiti

Alacağımız arsanın iyi bir yatırıma dönüşmesinin en önemli etkenlerinden biride doğru yerde olmasıdır. Doğru yer olduğuna neye göre karar veririz. Arsanın bulunduğu yer, konumu, vasfı, fiziki özellikleri, varsa imar durumu ve belirlediğimiz zaman diliminde proje olup olmaması doğru yer olduğuna karar vermemizdeki etkenlerdir. Bunları ne kadar doğru etüt edersek bir o kadar karlı yatırım yapma imkânı doğar.

 

        3.Uzman bir danışman

Geldik en can alıcı kısma, çünkü buraya kadar yaptığımız tespitlerin hepsinin direk ilişkili olduğu kısım.  İyi bir yatırım yapabilmeniz için yukarıda bahsettiğimiz kriterleri doğru belirleyebilmek için alanında uzman bir ofise danışmana ihtiyacınız var. Çünkü bölgeye hâkim bir uzman sizin istek ve beklentileriniz doğrultusunda en iyi yatırımı yapmanızı sağlayacak araçtır.

‘Kimse yoğurdum ekşi demez’ atasözünü hatırlarsak hiçbir emlak ofisi de ben işin ehli değilim demez. Burada hizmet alacağınız ofisin referansları, geçmişi, kurumsallığı ve portföyündeki yerlerin kendi yerleri olması sizin için önemli kriterler olmalı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir