Genç Gayrİmenkul

Arnavutköy de Yapımı Devam Eden Mega Projeler
ARNAVUTKÖY PROJELERLE DEĞERLENİYOR

KANAL İSTANBUL

kanal istanbul 1
kanal istanbul 2
kanal istanbul 3

KANAL İSTANBUL KÜNYESİ

Proje Alan Büyüklüğü : 42 km
Proje Türü : Ticaret Rezidans Ulaşım Turizm
Maliyeti : 5.5 milyar dolar
Güncel Durumu : Kanal İstanbul’un güzerhahındaki 38 bin 500 hektarlık alanla ilgili plan yapma yetkisi, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan İBB’ye devredildi.
Kamuya Açıklanma Tarihi : Nisan 2011

ZAMAN ÇİZELGESİ:

Nisan 2011 : Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, herkesin merakla beklediği "çılgın proje"yi açıkladı.

Mayıs 2011 : Ulaştırma Bakanı Mehmet Habib Soluk, 'Kanal İstanbul Projesi'nden çıkan hafriyatın bir kısmının 3. havaalanının alt dolgularında kullanılacağını, bir kısmıyla Marmara denizinde yapay bir ada oluşturulacağını ve bu adanın mesire amaçlı kullanılmasının düşünüldüğünü bildirdi.

Ekim 2011 : Başbakan Erdoğan'ın Kanal İstanbul Projesi, Silivri ve Çatalca'da dönümü 20 bin liraya satılan tarlaların fiyatını 900 bin liraya yükseltti.

Nisan 2013 : Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, "Kanal İstanbul Projesi ile ilgili Yüksek Planlama Kurulu kararı bu hafta içinde tamamlandı." dedi.

Mayıs 2013 : Ortadoğu Stratejik Araştırmalar Merkezi (ORSAM), "Montreux Boğazlar Konferansı Tutanaklarından Tarihe Düşen Notlar ve Kanal İstanbul" raporunu yayınladı.

Aralık 2013 : Denizbilimci Prof. Dr. Cemal Saydam Kanal İstanbul'un yapılması durumda yaratacağı ekolojik yıkımı anlattı. Kanal İstanbul'un yapılması durumunda Karadeniz ve Marmara denizinin ekosisteminin tamamen bozulacağını ve bunun İstanbul'un sonu olacağını söyledi.
Kanal İstanbul kapsamında 3. havalimanı aksında yer alan 5 köye, kamulaştırma tebligatları ulaşmaya başladı. Proje alanındaki 7 maden şirketine de arazileri 3 ayda boşaltmaları için yazı yollandı.

Şubat 2014 : Kanal İstanbul projesinin maliyet ve güzergah detayları kamu ile paylaşıldı.

Şubat 2014 : Kanal İstanbul’un güzerhahındaki 38 bin 500 hektarlık alanla ilgili plan yapma yetkisi, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Mekansal Planlama Genel Müdürlüğü ile İBB Başkanlığı ve Başkanlığın iştiraki BİMTAŞ arasında yapılan protokolle, Bakanlık’tan İBB’ye devredildi.

Şubat 2014 : Kanal İstanbul’un güzerhahındaki 38 bin 500 hektarlık alanla ilgili plan yapma yetkisi, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Mekansal Planlama Genel Müdürlüğü ile İBB Başkanlığı ve Başkanlığın iştiraki BİMTAŞ arasında yapılan protokolle, Bakanlık’tan İBB’ye devredildi.

Mart 2014 : 3. köprü, 3. havalimanı ve Kanal İstanbul projelerinin uygulanması durumunda yaratacağı etkiler Tema Vakfı önderliğinde bilimsel bir rapor haline getirildi ve basın toplantısıyla paylaşıldı. On altı bilim insanının katkısıyla yedi aylık bir çalışma sonucunda oluşturulan çıktıların aktarıldığı toplantıda, projelerin; İstanbul’un yaşam destek sistemleri olan kuzey ormanları, su havzaları, tarım ve mera alanları, yer altı suları ile biyolojik çeşitlilik üzerinde oluşturacağı tehditler paylaşıldı.

Mayıs 2014 : Medyada Kanal İstanbul projesinin güzergahının kesinleştiği haberleri yer aldı. Bu haberlere göre "44 kilometre uzunluğunda ve 200 metre genişliğindeki kanalın kesin güzergahı Yeniköy – Sazlıdere Barajı – Arnavutköy -Başakşehir – Küçükçekmece Gölü olacak."

Eylül 2014 : Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bir konuşma sırasında yakında kanal İstanbul projesinin temeli atılacağını söyledi.

Şubat 2015 : Kanal İstanbul’un güzerhahındaki 38 bin 500 hektarlık alanla ilgili plan yapma yetkisi, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Mekansal Planlama Genel Müdürlüğü ile İBB Başkanlığı ve Başkanlığın iştiraki BİMTAŞ arasında yapılan protokolle, Bakanlık’tan İBB’ye devredildi.
Hürriyet'in haberine göre Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ilgili kurumlara “Kanal İstanbul’u hızlandırın, bir an önce tamamlayın” talimatı vermesi sonrasında projenin ayrıntıları kesinleşti. Kanal İstanbul'un çevresine yapılacak Yeni İstanbul projesi daha önce 1 milyon 200 bin kişilik nüfusa göre hazırlanmıştı, bu rakam 500 bine düşürüldü. Ayrıca Kanal üzerine en az 8 köprü yapılacağı açıklanırken, bu rakam 6'ya düştü. Mart 2015 : Karayolları Genel Müdürü Cahit Turhan, Kanal İstanbul Projesi kapsamında kanalın üzerine Boğaz köprüleri standardında 6 ayrı köprü yapacaklarını belirterek, bu köprülerin yatırım tutarının 5 milyar TL olacağını açıkladı.

ÜÇÜNCÜ HAVALİMANI

3. havalimanı 1
3. havalimanı 2
3. havalimanı 3

ÜÇÜNCÜ HAVALİMANI KÜNYESİ

Proje Adı : 3. Havalimanı
İlgili Kurumlar : Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı TOKİ Cengiz - Kolin - Limak - MAPA - Kalyon Ortak Girişim Grubu Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü
Proje Alan Büyüklüğü : 76.500.000 m²
Proje Türü : Ulaşım
Tanımlanabilen Bütçe : 10 milyar 247 milyon euro (maliyet), 22 milyar 152 milyon euro (ihale bedeli)
Müellif : Nordic Office of Architecture
Grimshaw Arup Associates Tekeli-Sisa Mimarlık Ortaklığı (Yerel partner) GMW Mimarlık (Yerel partner) Haptic Architects İnşaat Şirketi : Cengiz - Kolin - Limak - MAPA - Kalyon Ortak Girişim Grubu
Proje Modeli : Yap-İşlet-Devret
Güncel Durum : Eylül ayında meslek odalarının dava açtığı 3. havalimanı imar planı "yapılan itirazların kısmen değerlendirilmesi neticesinde" ufak değişiklikler yapılarak tekrar askıya çıktı.
Konum : Avrupa Yakası - Kuzey İstanbul.
Kamuya Açıklanma Tarihi : Ekim 2010

ZAMAN ÇİZELGESİ

Ekim 2010 : Başbakan Erdoğan mevcut iki havalimanın ihtiyaca cevap veremediğini, 3. havalimanının yapılacağını söyledi.

Kasım 2010 : Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım 3. havalimanının Avrupa yakasına inşa edileceğini ve “yap-işlet-devret” modeli ile ihale edileceğini duyurdu.

Mayıs 2011 : Başbakan Erdoğan seçim beyannamesini açıklarken Asya ve Avrupa yakasına iki yeni şehir yapılacağını ve 3. havalimanının bu bölgede olacağını söyledi.

Şubat 2012 : Binali Yıldırım 3. havalimanının yerinin belirlediklerini ama açıklamak istemediklerini belirtti.

Mayıs 2012 : Binali Yıldırım 3. havalimanının yerinin “Karadeniz’in Avrupa yakası” olarak belirlendiğini açıkladı.

Ağustos 2012 : Bakanlar kurulu kararıyla 3. havalimanının yeri ilan edildi.

Ocak 2013 : 3. havalimanı inşaat ihalesinin 3 Mayıs 2013 tarihinde yapılacağı açıklandı.

Mayıs 2013 : Havalimanın inşaat ihalesi yapıldı. İhaleyi 22 milyar 152 milyon euro ile Cengiz-Kolin-Limak-MAPA- Kalyon içinde bulunduğu 5'li konsorsiyum kazandı.
İhaleyi kazanan ortaklık, Devlet Hava Meydanları İşletmesi ile uygulama sözleşmesi için ön imzayı attı.

Ekim 2013 : Mimari projenin Norveç merkezli Nordic Office of Architecture'in önderliğinde 4 mimarlık ofisinin işbirliğiyle yapılacağı açıklandı.

Aralık 2013 : Proje alanında bulunan köylere TOKİ tarafından istimlak belgeleri gönderilmeye başlandı. Fakat istimlak bedellerinin beklenenin çok altında olması nedeniyle bölge sakinleri mahkemeye başvuracaklarını açıkladı.

Ocak 2014 : 02. 01. 2014 tarihinde Bakanlar Kurulu kararıyla İstanbul 3. havalimanı alanı içinde yer alan taşınmazların acele kamulaştırması kararı verildi. 2014/5769 nolu kararname ve harita eki 17. 01. 2014 tarihli Resmi Gazete'de yayınlandı.

Şubat 2014 : 3. Havalimanı inşaası için verilen ÇED olumlu kararının yürütmesine İstanbul 4. İdare Mahkemesi durdurma kararı verdi.

Mart 2014 : 3. köprü, 3. havalimanı ve Kanal İstanbul projelerinin uygulanması durumunda yaratacağı etkiler Tema Vakfı önderliğinde bilimsel bir rapor haline getirildi ve basın toplantısıyla paylaşıldı. On altı bilim insanının katkısıyla yedi aylık bir çalışma sonucunda oluşturulan çıktıların aktarıldığı toplantıda, projelerin; İstanbul’un yaşam destek sistemleri olan kuzey ormanları, su havzaları, tarım ve mera alanları, yer altı suları ile biyolojik çeşitlilik üzerinde oluşturacağı tehditler paylaşıldı.

Nisan 2014 : Resmi gazetede yayınlanan ve sulak alanların ikiye ayrılmasını sağlayan yönetmeliğin 3. havalimanı bölgesini imara açabilecek bir düzenleme olduğu düşünülüyor.

Mayıs 2014 : CHP milletvekili Sezgin Tanrıkulu 3. havalimanı ile ilgili Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce'nin yanıtlaması istemiyle soru önergesini yanıtladı. Sorulan sorular içerisinde projede kamulaştırılan 6 bin 172 hektarlık ormanlık alanın bu projeden nasıl etkileneceği sorusuna "proje nedeniyle kesilen ve kesilecek olan ağaç sayıları henüz bilinmemekte olup, kesin rakam proje tamamlanmasından sonra belirleneceğini" söyledi.

Haziran 2014 : 3. havalimanının temel atma töreni gerçekleşti. Aynı saatlerde Taksim'de Kuzey Ormanları Savunması'nın çağrısıyla 3. havalimanının temel atma töreni protesto edildi.
Radikal yazarı Orhan Kemal Cengiz yazdığı köşe yazısında proje için hazırlattılan ÇED raporuna atıfta bulunarak 657 bin 950 ağacın kesileceği, 1 milyon 855 bin 391 ağacın ise taşınacağını belirtti.
Şehir Plancıları Odası İstanbul şubesi Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce'ye hitaben yazılan açık mektup yayınladı. Mektupta 3. havalimanı projesi "tarihin en büyük imar suçlarından biri" olarak nitelendiriliyor.
Havalimanı için gerekli olan dolgu malzemesinin Kanal İstanbul projesinden elde edilmesi planlanıyordu. Fakat Kanal İstanbul'un gecikmesi, havalimanının kot farkının (deniz seviyesinden yüksekliği) revize edilmesini gündeme getirdi.
Projeye ilişkin hazırlanan 1/100000 ölçekli çevre düzeni planı değişikliği, 1/5000 ölçekli nazım imar planı ve 1/1000 ölçekli uygulama imar planı askıya çıktı.
3. havalimanı ihalesini kazanan konsorsiyumun üyesi Limak Holding’in Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir,inşaat sahasındaki dolgu malzemesinin nereden geleceği ve burada Kanal İstanbul projesinden gelecek hafriyatın kullanılıp kullanılmayacağıyla ilgili soruyu, “Bizim çok acele olarak bu inşaatı yapmamız lazım. O projeleri bekleyecek zamanımız yok. Bu dolguyu kendi içinde yapacağız” şeklinde yanıtladı.

Temmuz 2014 : İstanbul 3. Asliye Hukuk Mahkemesi, 70 bin 855 metrekare arsaya sahip 4 arsa sahibinin açtığı davada TOKİ aleyhine karar verdi. Mahkeme, arsa bedeli olarak kararlaştırdığı 16 milyon 289 bin liranın TOKİ tarafından arsa sahiplerine ödenmemesi üzerine kamulaştırma kararını iptal etti.
3. havalimanı inşaatındaki dolgu çalışmaları sırasında hafriyat kayması sonucu gölete düşen iş makinesinin operatörü Osman Ceylan isimli işçi hayatını kaybetti.

Ağustos 2014 : Üçüncü havalimanının isminin “Recep Tayyip Erdoğan” olduğu bildirildi. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ile projeyi üstlenen firmalar tarafından yürütülen isim koyma çalışmasında nihai karar hükümet üyeleri tarafından da kabul edildi. İsmin, Erdoğan'ın Köşk'e çıkmasının ardından bir törenle basına duyurulması planlanıyor.
Para dergisi, 3. havalimanının finansmanını Ziraat Bankası liderliğindeki 6 bankanın sağlayacağını duyurdu. Alanının yüzde 72’si orman, yüzde 8’i göl, yüzde 6’sı tarım ve fundalık olan 3. Havalimanı Projesi finansman önderliğini, geçimini tarım topraklarından sağlayan çiftçiyi desteklemek için kurulmuş Ziraat Bankası'nın yapacak olmasıyla ilgili kurumdan herhangi bir yalanlama haberi gelmedi.

Eylül 2014 : TMMOB’a bağlı üç meslek odası 3. havalimanı planlarının hukuka aykırı olduğunu vurgulayıp yaratacağı zararlara dikkat çekerek planların iptali istemiyle dava açtı.
3. havalimanının yapımı ve işletmesini üstlenecek İGA Havalimanı İşletmesi AŞ'nin kuruluşuyla ilgili Rekabet Kurumuna bildirimde bulunuldu.

Ekim 2014 : Eylül ayında meslek odalarının dava açtığı 3. havalimanı imar planı "yapılan itirazların kısmen değerlendirilmesi neticesinde" ufak değişiklikler yapılarak tekrar askıya çıktı.
Jeoloji Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi, 3. Havalimanı'nın yapılacağı bölgeyi çevre jeolojisi açısından inceleyen bir rapor hazırladı. Rapora göre alan jeolojik açıdan inşaata uygun değil.
Çevre Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi, İstanbul'un su kıtlığı ve kirliliği tespiti amacı ile incelemeler yaparak hazırladığı raporda "3. havalimanı projesi ile Terkos su havzasının yok edilme planları uygulamaya konulmuştur. 3. Havalimanı projesinden vazgeçilmelidir” dedi.

Kasım 2014 : Fatih Altaylı köşesinde 3. havalimanının yerinin değişebileceğini, ihaleyi alan müteahhitlerin yer değişikliği için lobi yapmaya başladığını yazdı. Recep Tayyip Erdoğan ise Fatih Altaylı'nın yazısına yanıt verdi ve iddiayı yalanladı. Erdoğan'ın iddiaları yalanlamasından iki gün sonra Anadolu Ajansı 3. havalimanı inşaatının yeni fotoğraflarını yayınladı.
Ulaştırma Bakanı Lütfi Elvan havalimanının yerinin değişmesinin söz konusu olmadığını fakat havalimanı kotunun düşürülebileceğini söyledi.
Limak Yatırım Yönetim Kurulu Başkanı Ebru Özdemir, havalimanının 90 milyon yolcu kapasiteli birinci fazının 29 Ekim 2017 açılması planlandığını söyledi.

Aralık 2014 : ABD'den yayın yapan Bloomberg, "Türkiye'de üç kamu bankası ile üç özel bankanın, İstanbul'a yapılacak 3. havalimanı projesinin ilk aşaması için yaklaşık 4,5 milyar Euro'luk krediyi sağlamak üzere" olduğunu duyurdu.
TMMOB İstanbul İl Koordinasyon Kurulu, 3. Havalimanı projesiyle ilgili hazırladığı "3. Havalimanı Teknik Raporu”nu yaptıkları basın toplantısıyla sundu. Rapora göre, doğal yaşam alanlarını ve önemli su havzalarını yok edecek proje, ekolojik, jeolojik kriterler, zemin özellikleri, kazı ve dolgu alanları, kent bilimi ve uçuş güvenliği açısından kabul edilebilir değil.
3. havalimanı inşaatı için bölgeye geçici akaryakıt depolama tesisi yapılacak. Akaryakıt istasyonu ormanlara ve birçok Tabiat parkı yakın mesefade olmasına rağmen, bakanlığa sunulan ÇED dosyasında akaryakıt istasyonunun bu alanlara hiç olumsuz etkisinin olmayacağı savunuluyor.
TAV Havalimanları Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Akın, yapımı ve yeri tartışmalara sebep olan İstanbul üçüncü havalimanının büyük tutulmasını eleştirdi. DHMİ Genel Müdürlüğü'nden, İstanbul'a yapılacak 3. havalimanına ilişkin, 'Dört milyarı bataklık yutacak' şeklindeki iddiaların, tamamen gerçek dışı ve hayal mahsulü olduğu bildirildi.

Ocak 2015 : 3. havalimanı projesi hakkında açılan davada Ankara 6. İdare Mahkemesi, Çevre Yasası'nda ve ÇED yönetmeliğinde "ÇED olumlu kararı olmadan ihale yapılamaz" denmesine karşın, "ÇED olumlu belgesi, ihaleden hemen sonra alınmış" diyerek bakanlık lehine karar verdi.

Şubat 2015 : Yapımına başlanan 3'üncü havalimanına ilişkin itirazlar reddedildi.

Mart 2015 : Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu, İstanbul’a yapılan 3’üncü havalimanının uçuşa açılmasıyla Atatürk Havalimanı’nın kapanacağını söyledi.
Kuzey Ormanları Savunması meslek odaları tarafından hazırlanan 3. Havalimanı araştırmalarını derleyerek 100 sayfalık bir rapor hazırladı. Rapor 3. havalimanı'nın yaşam, doğa, çevre, insan ve hukuki bağlamdaki boyutlarını ele alıyor. Rapora ulaşmak için:

Mayıs 2015 : Cumhurbaşkanı Erdoğan “Biz havalimanı yapıyoruz, onlar engellemeye çalışıyorlar. Biz orayı söke söke bitireceğiz.” dedi.

Mayıs 2015 : İstanbul 4. İdare Mahkemesi 3. Havalimanı'yla ilgili açılan davada bilirkişi heyeti oluşturarak alanda inceleme yapılmasını istedi. Heyet incelemesini 15 Haziran 2015’te gerçekleştirecek.

Haziran 2015 : 3. Havalimanı projesi kapsamında Eyüp’teki Ağaçlı köyünün arazilerinin acele kamulaştırılması kararına Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu’ndan yürütmeyi durdurma kararı geldi.
Acele kamulaştırma kararının durdurulmasıyla ilgili yazılı bir açıklama yapan Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ), "İnşaat çalışmalarının hızlı bir şekilde devam ettiği İstanbul Yeni Havalimanı'nın inşa sürecini sıkıntıya sokacak ya da geciktirecek hiçbir hukuki durum ve karar söz konusu değildir" dedi.

Temmuz 2015 : Rusya bankası Sberbank, sahibi olduğu DenizBank aracılığıyla, üçüncü havalimanı için İGA Havalimanı İşletmesi AŞ'ye 500 milyon Euro kredi vereceği ortaya çıktı.

KUZEY MARMARA OTOYOLU

kuzey marmara otoyolu 1
kuzey marmara otoyolu 2
kuzey marmara otoyolu 3

KUZEY MARMARA OTOYOLU KÜNYESİ

Proje Adı : Kuzey Marmara Otoyolu
İlgili Kurumlar : Karayolları Genel Müdürlüğü
Proje Alan Büyüklüğü : 421 km
Proje Türü : Ulaşım
Tanımlanabilen Bütçe : 4,5 milyar TL. (3. Köprü ile birlikte)
Müellif : Bige İnşaat (imar planı)
İnşaat Şirketi : Astaldi Ortak Girişim Grubu
İçtaş İnşaat Sanayi Ticaret A.Ş. ESA İnşaat (Taşeron) İSDEM Yapı (Taşeron) Saryapı İnşaat (Taşeron) Proje Modeli : Yap – işlet - devret
Güncel Durum : İnşaatı sürüyor
Konum : Odayeri - Paşaköy
Kamuya Açıklanma Tarihi : Nisan 2010
ZAMAN ÇİZELGESİ

Temmuz 1997 : Sarayburnu'nu Kadıköy'e bağlayacak, 3. köprünün yapılması için start verildi. DPT, köprünün 1998 yılı programına alınmasını onayladı.

Mayıs 1998 : 1. Boğaziçi Köprüsü ile Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'nün arasına inşa edilecek olan 3. köprünün Avrupa yakasındaki ayağının Bebek sırtlarındaki Akıntıburnu'nda, diğer ayağının ise Vaniköy’de olacağı belirtiliyor.

Ağustos 1998 : İstanbul 3. boğaz köprüsü ve Çanakkale köprüsü yapımı için açılacak ihale ertelendi. Proje ihaleleri için danıştay kararı bekleniyor.

Eylül 1998 : 3. boğaz köprüsünün yap - işlet - devret modeliyle yapılarak 1 milyar dolara mal olması planlanıyor.

Aralık 1998 : 31 sivil toplum kuruluşu, 3. boğaz köprüsüne karşı çıkarak, tüp geçidi savundular.
Bayındırlık Bakanı Yaşar Topçu, 3. Boğaz Köprüsü'nün Arnavutköy - Kandilli arasında yapılacağını, bu konuda sivil kuruluşların ya da Koruma Kurulu'nun eleştirilerinin göz önüne alınmayacağını söyledi.

Şubat 1999 : 3. boğaz köprüsü projesi Arnavutköylüler tarafından tepkiyle karşılanıyor.

Mayıs 1999 : Boğaz’a 3. köprü bütçeye finansman yükü getireceği gerekçesi ile askıya alındı.

Kasım 1999 : Çevreci kuruluşlarla Karayolları Genel Müdürlüğü arasında ihtilafa sebep olan 3. boğaz köprüsü etütlerinin yeniden yapılması kararlaştırıldı.

Kasım 2002 : 58. hükümet 3. Boğaziçi Köprüsü dahil bir çok büyük projenin yatırım kararlarının kendileri tarafından verileceğini belirtti.

Kasım 2004 : Bayındırlık Bakanlığı'nın yaklaşık 2 yıldır üzerinde çalıştığı Boğaz'a 3. köprü ihalesinin 2005 yılında açılmasına karar verildi. Yap - işlet modeliyle yapılmasına karar verilen 3. Köprü'nün her iki köprünün de kuzeyinde olacağı ve maliyetinin 1.2 milyar dolar olacağı tahmin ediliyordu.

Kasım 2005 : Ulaştırma Bakanı; 3. köprünün mevcut iki köprünün arasına değil, 2. köprünün (Fatih Sultan Mehmet) kuzeyinde olacağı konusunda mutabakat oluştuğunu, köprüden bazı kesimlerin rant sağlamasını önlemek amacıyla daha fazla bilgi verilmediğini belirtti.

Aralık 2006 : Karayolları Genel Müdürlüğü İstanbul Boğazı'na inşa edilmesi planlanan 3. Köprü ile ilgili ön hazırlıkları tamamladıklarını ve yeni yılda projeyle ilgili görüşmelere başlayacaklarını söyledi.

Şubat 2010 : Karayolları Genel Müdürlüğü İstanbul’a yapılacak 3. köprünün geçeceği güzergahların “Beykoz - Tarabya” ve “Sarıyer - Yuşa Tepesi” arasında olabileceğini söyledi.

Nisan 2010 : Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş yaptıkları ortak basın toplantısında 3. Köprü'nün güzergahını açıkladılar. Geçiş noktalarının Garipçe ve Poyrazköy olduğu, daha önce yapılan eleştirilerin odak noktası olan orman alanlarının da korunacağı söylendi.

Mart 2011 : Kuzey Marmara Otoyolu Projesi ilan edildi.

Ocak 2012 : İstanbul Boğazı’na 3. köprü yapımını da içeren Kuzey Marmara Otoyolu ihalesinin yapılacağı açıklandı.

Mart 2012 : Kuzey Marmara Otoyolu Projesi'nin ihale tarihi iki kez ertelenerek üçüncü ihale tarihi 20 Nisan olarak açıklandı.

Nisan 2012 : 3. köprünün yapımını da içeren "Kuzey Marmara Otoyol Projesi" ihalesinin ikinci ayağı gerçekleşti.

Mayıs 2012 : 3. köprü ihalesinde firma sayısı 3'e düştü.
"Kuzey Marmara Otoyolu Projesi"nde Odayeri - Paşaköy (3. Boğaz Köprüsü dahil) kesiminin ihalesini İçtaş - Astaldi ortaklığı kazandı.

Temmuz 2012 : Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı boğaza inşa edilecek üçüncü köprünün hazırlanmış ilk taslak projesini paylaştı.

Mart 2013 : 3. Köprünün ayaklarının kurulacağı tepelerin tıraşlanmasına ve gerekli dolguların yapımına başlandı.

Mayıs 2013 : 3. Boğaz Köprüsü, 3. Havalimanı, nükleer santraller gibi pek çok dev proje, ÇED kapsamı dışına çıkarılıyor. Bu uygulama ile dev projelerin, doğa ve çevreye verecekleri olası olumsuz etki nedeniyle iptal edilme olasılıklarının önüne geçilmesi amaçlanıyor.
İstanbul Boğazı'na yapılacak 3. köprü, bu işin en bilinen isimlerinden Dr. Michel Virlogeux'a emanet edildi.
3. Köprü Projesi’nin temel atma töreni Garipçe’de yapıldı. Köprünün adının Yavuz Sultan Selim Köprüsü olduğu açıklandı.

Haziran 2013 : 3. köprüye "Yavuz Sultan Selim" isminin verilmesi protesto edildi.

Eylül 2013 : 3. köprüyü de kapsayan Kuzey Marmara Otoyolu Projesi’nin, 7 banka katılımı ile 2.3 milyar ABD doları tutarlı kredi sözleşmesi imzalandı. “Yap - işlet - devret" modeli ile gerçekleştirilecek projenin işletmesinin, yatırım süresi dahil olmak üzere, 10 yıl 2 ay 20 günlük süre ile ICA tarafından üstlenileceği açıklandı.

Ekim 2013 : Boğazdan bir domuz sürüsü Avrupa yakasından Anadolu yakasına yüzerek geçti.

Mart 2014 : 3. köprü, 3. havalimanı ve Kanal İstanbul projelerinin uygulanması durumunda yaratacağı etkiler Tema Vakfı önderliğinde bilimsel bir rapor haline getirildi ve basın toplantısıyla paylaşıldı. On altı bilim insanının katkısıyla yedi aylık bir çalışma sonucunda oluşturulan çıktıların aktarıldığı toplantıda, projelerin; İstanbul’un yaşam destek sistemleri olan kuzey ormanları, su havzaları, tarım ve mera alanları, yer altı suları ile biyolojik çeşitlilik üzerinde oluşturacağı tehditler paylaşıldı.

Nisan 2014 : Köprü inşaatında Reşadiye-Çamlık bağlantı yolu yapım çalışmasında göçük meydana geldi. Enkaz altında kalan 3 işçi hayatını kaybetti.

Mayıs 2014 : İstanbul Kent Savunması ve Kuzey Ormanları Savunması, ÇED muafiyeti kalkan 3. köprü projesinin durdurulması ve ÇED sürecinin derhal başlatılması için toplu dilekçe eylemi yapacak.
Kuzey Marmara Otoyolu'nun imar planı değişikliği askıya çıktı.
İnşaatı yapan şirketin uluslararası finans kurumların kredi almak için yaptırdığı ÇED raporunun 13. bölümünde yer alan Arkeoloji ve Kültürel Miras başlığı altında çarpıcı bilgiler yer aldığı ortaya çıktı. Rapora göre yapılan iki günlük yüzey araştırmasında lahit odası, paleolitik dönem kalıntılar, seramikler, sikkeler, Bizans'a ait karakol binası gibi buluntulara rastlandı.
Radikal'in haberini ihbar kabul eden İstanbul Arkeoloji Müzesi güzergaha arkeologlarını gönderdi. Bundan sonra hafriyat çalışmaları arkeologlarca denetlenecek, bir buluntuya rastlandığında kazı başlayabilecek.

Haziran 2014 : Üçüncü boğaz köprüsü bağlantı yollarında çalışan işçiler ile iş makinelerinin sahipleri, paraları ödenmediği gerekçesiyle şantiye yollarını kapatarak çalışmaları durdurdu.

Temmuz 2014 : TMMOB Şehir Plancıları Odası Kuzey Marmara Otoyolu imar planı işini yapan Biga İnşaat'ın sahibi Ahmet Özdal ve ortağı Arzu Özdal'a 3 ay süreyle meslekten men cezası verdi.

Ağustos 2014 : 3. Köprü’nün inşaatında çalışan kamyonun şarampole yuvarlanması sonucu şoför Nurettin Kaltakçı yaşamını yitirdi.

Kasım 2014 : Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, 3. köprünün 29 Ekim 2015'te açılacağını belirtti.
3. Köprü ve Kuzey Marmara Otoyolu Projesi'nde, otoyol güzergahındaki asfalt çalışmalarına başlandı.

Aralık 2014 : 3. Köprü inşaatında 3 aydır ücretlerini alamayan işçiler iş bıraktı.
3. Köprü inşaatında çalışan işçiler, 6 aydır ücretlerinin ödenmemesine isyan ederek inşa ettikleri direkleri sökerek eylem yaptı.

Ocak 2015 : Kuzey Marmara Otoyolu projesi için Bakanlar kurulu tarafından "acele kamulaştırma" kararı çıkarıldı. Karara göre Başakşehir, Arnavutköy, Sarıyer, Beykoz, Çekmeköy, Sancaktepe, Sultanbeyli ve Ümraniye'deki bazı taşınmazlar, Karayolları Genel Müdürlüğünce acele kamulaştırılacak.
Üçüncü Köprü’nün ayağının bulunduğu yere yani boğazın girişine dalgakıran ve liman inşa edilmesi planlanıyor. Projenin ÇED süreci başladı.

Mart 2015 : Karayolları Genel Müdürü Turhan, "Yıl sonunda hizmete girmesi hedeflenen köprünün, bağlantı yollarının ise 2018 sonunda tamamlanması planlanıyor" dedi.
Meclis’ten torba yasa içinde geçirilen bir maddeyle üçüncü köprünün güzergahında yapılaşmaya izin verildiği, üstelik yapılacak AVM ve otel gibi tesislerden de bedel alınmayacağı ortaya çıktı.

Nisan 2015 : Kuzey Marmara Otoyolu projesi kapsamındaki 6 Mart yapılacağı açıklanan bağlantı yolları ihalesi ikinci kez ertelendi. Ertelenmenin doların yükselişi nedeniyle oluşan kur farkından kaynaklandığı söylense de Ulaştırma Bakanlığı yetkilileri ihalelelerin ertelenmediğini, gelen taleplerin yoğunluğu nedeniyle teklif süresinin uzatıldığını söylüyor.

Mayıs 2015 : 3. Köprü projesinde köprünün askı halatlarının monte edilmeye başlandığı açıklandı.

Haziran 2015 : Projenin tünel ve hafriyat işleri yapan taşeron firmaları borçlarını ödeyemeyince mahkemeye başvurarak haciz tehdidine karşı tedbir kararları aldırdı. Dolar üzerinden çalışan şirketler, yükselme eğilimindeki dolarla gitgide artan borçları yüzünden mahkemeye iflas erteleme talebiyle başvurdu.
Mimarlar Odası ve Şehir Plancıları Odası İstanbul şubelerinin açtığı davada 3. Köprü’nün Beykoz ve Rumelifeneri’ndeki bağlantı yollarının imar planını 8. İdare Mahkemesi iptal etti. Mahkeme, Çevre Düzeni Planı’na aykırı olan planın ekolojiyi bozacağı tespitinde bulundu.
Karayolları Genel Müdürlüğü yaptığı yazılı açıklamada iptal kararının "son derece kısıtlı bir alan"la sınırlı olduğu belirtti ve “Projenin genelini ilgilendiren veya takvimini etkileyebilecek bir durum kesinlikle söz konusu değildir” dedi.
Mimarlar Odası ve Şehir Plancıları Odası yetkilileri kamuoyunun eksik bilgilendirildiğini, kararın sadece bağlantı yollarıyla ilgili değil, tam olarak 3. köprünün kendisiyle ilgili olduğunu belirtti. Buna göre 3. köprü inşaatının söz konusu noktalarındaki inşaatın derhal durdurulması gerektiği belirtildi.
Kuzey Ormanları Savunması 20 Haziran günü Garipçe'de eylem yapacağını "3. Köprü'ye mahkeme kararını tebliğe gidiyoruz!" başlıklı bir açıklamayla duyurdu. Yapılan basın açıklamasında "Yaşam üstüne pazarlık olmaz!" ve "3. köprü artık iki beton kuleden, Kuzey Marmara Otoyolu ise asfalt izinden ibarettir." denildi.
Kuzey Marmara Otoyolu’nun 3. Boğaz Köprüsü’nün de dahil olduğu bağlantı yolları ihaleleri üçüncü kez ertelendi. İhale tarihlerinin, gelen taleplerin değerlendirilmesi sonucunda tekliflerin hazırlanabilmesi için ek süreye ihtiyaç duyulacağı anlaşıldığından revize edildiği belirtildi. Buna göre, daha önce 30 Haziran’da yapılacağı açıklanan Kurtköy-Akyazı kesimi işine ait ihale 31 Ağustos’ta, 7 Temmuz’da yapılacağı duyurulan Kınalı-Odayeri kesimi işine ait ihale ise 7 Eylül’de gerçekleştirilecek.

ÜÇÜNCÜ BOĞAZ KÖPRÜSÜ

3. köprü 1
3. köprü 2
3. köprü 3

3. BOĞAZ KÖPRÜSÜ KÜNYESİ

Proje Adı : 3. Boğaz Köprüsü
İlgili Kurumlar : Karayolları Genel Müdürlüğü
T.C. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Proje Alan Büyüklüğü : 59 m. genişlik, 2164 m. uzunluk, 322 m. yükseklik
Proje Türü : Ulaşım
Tanımlanabilen Bütçe : 4,5 milyar TL. (Kuzey Marmara Otoyolu ile birlikte)
Müellif : Michel Virlogeux
T-Engineering İnşaat Şirketi : Astaldi Ortak Girişim Grubu
İçtaş İnşaat Sanayi Ticaret A.Ş. İSDEM Yapı (Taşeron) ESA İnşaat (Taşeron) Saryapı İnşaat (Taşeron) Proje Modeli : Yap, işlet, devret
Güncel Durum : İnşaatı sürüyor.
Konum : Garipçe ve Poyrazköy arası
Kamuya Açıklanma Tarihi : Nisan 2010

ZAMAN ÇİZELGESİ

Temmuz 1997 : Sarayburnu'nu Kadıköy'e bağlayacak 3'üncü köprünün yapılması için start verildi. DPT, köprünün 1998 yılı programına alınmasını onayladı.

Mayıs 1998 : Boğaziçi Köprüsü ile Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'nün arasına inşa edilecek olan üçüncü köprünün Avrupa yakasındaki ayağının Bebek sırtlarındaki Akıntıburnu'nda, diğer ayağının ise Vaniköy’de olacağı belirtiliyor.

Ağustos 1998 : İstanbul 3. boğaz köprüsü ile Çanakkale köprüsü yapımı için açılacak ihale ertelendi. Proje ihaleleri için danıştay kararı bekleniyor.

Eylül 1998 : 3. boğaz köprüsünün yap - işlet - devret modeliyle yapılarak 1 milyar dolara mal olması planlanıyor.

Aralık 1998 : 31 sivil toplum kuruluşu, 3. boğaz köprüsüne karşı çıkarak, tüp geçiti savundular.
Bayındırlık Bakanı Yaşar Topçu, 3. boğaz köprüsünün Arnavutköy-Kandilli arasında yapılacağını, bu konuda sivil kuruluşların ya da koruma kurulunun eleştirilerinin göz önüne alınmayacağını söyledi.

Şubat 1999 : 3. Boğaz Köprüsü projesi Arnavutköylüler tarafından tepkiyle karşılanıyor.

Mayıs 1999 : Boğaz’a 3. köprü bütçeye finansman yükü getireceği gerekçesi ile askıya alındı.

Kasım 1999 : Çevreci kuruluşlarla Karayolları Genel Müdürlüğü arasında ihtilafa sebep olan 3. boğaz köprüsü etütlerinin yeniden yapılması kararlaştırıldı.

Kasım 2002 : 3. Boğaziçi Köprüsü dahil bir çok büyük projenin yatırım kararları 58. hükümet tarafından verilecek.

Kasım 2004 : Bayındırlık Bakanlığı'nın yaklaşık 2 yıldır üzerinde çalıştığı 3. köprü ihalesi 2005 yılında açılacak. Yap-işlet modeliyle yapılmasına karar verilen 3. köprünün her iki köprünün de kuzeyinde olacağı ve maliyetinin 1.2 milyar dolar olacağı tahmin ediliyor.

Kasım 2005 : Ulaştırma Bakanı 3. köprünün mevcut iki köprünün arasına değil, 2. köprünün (Fatih Sultan Mehmet) kuzeyinde olacağı konusunda mutabakat oluştuğunu, köprüden bazı kesimlerin rant sağlamasını önlemek amacıyla daha fazla bilgi verilmediğini belirtti.

Aralık 2006 : Karayolları Genel Müdürlüğü İstanbul Boğazı'na inşa edilmesi planlanan 3. köprünün ön hazırlıklarını tamamladıklarını ve yeni yılda projeyle ilgili görüşmelere başlayacaklarını söyledi.

Şubat 2010 : Karayolları Genel Müdürlüğü İstanbul’a yapılacak 3. köprünün geçeceği güzergahların “Beykoz-Tarabya” ve “Sarıyer-Yuşa Tepesi” arasında olabileceğini söyledi.

Nisan 2010 : Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş yaptıkları ortak basın toplantısında 3. köprünün güzergahını açıkladılar. Geçiş noktalarının Garipçe ve Poyrazköy olduğu, daha önce yapılan eleştirilerin odak noktası olan orman alanlarının da korunacağı söylendi.

Mart 2011 : Kuzey Marmara Otoyolu Projesi ilan edildi.

Ocak 2012 : İstanbul Boğazı’na 3. köprü yapımını da içeren Kuzey Marmara Otoyolu ihalesi yapılacak.

Mart 2012 : Kuzey Marmara Otoyolu Projesi'nin ihale tarihi iki kez ertelendi. Üçüncü kez açılacak ihalenin tarihi 20 Nisan olarak açıklandı.

Nisan 2012 : 3. köprünün yapımını da içeren 'Kuzey Marmara Otoyol Projesi' ihalesinin ikinci ayağı gerçekleşti.

Mayıs 2012 : 3. köprü ihalesinde firma sayısı 3'e düştü.
'Kuzey Marmara Otoyolu Projesi'nin Odayeri-Paşaköy (3. Boğaz Köprüsü dahil) Kesimi'nin ihalesini İçtaş-Astaldi ortaklığı kazandı.

Temmuz 2012 : Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı boğaza inşa edilecek üçüncü köprünün hazırlanmış ilk taslak projesini paylaştı.

Mart 2013 : 3. köprünün ayaklarının kurulacağı tepelerin tıraşlanmasına ve gerekli dolguların yapımına başlandı.

Mayıs 2013 : 3. boğaz köprüsü, 3. havalimanı, nükleer santraller gibi pek çok dev proje, ÇED kapsamı dışına çıkarılıyor. Bu uygulama ile dev projelerin, doğa ve çevreye verecekleri olası olumsuz etki nedeniyle iptal edilme olasılıklarının önüne geçilmesi amaçlanıyor.
İstanbul Boğazı'na yapılacak üçüncü köprü, bu işin en bilinen isimlerinden Dr. Michel Virlogeux'a emanet edildi.
3. köprü projesinin temel atma töreni Garipçe’de yapıldı. Köprünün adının Yavuz Sultan Selim Köprüsü olduğu açıklandı.

Haziran 2013 : 3. köprüye Yavuz Sultan Selim isminin verilmesi protesto edildi.

Eylül 2013 : 3. köprüyü de kapsayan Kuzey Marmara Otoyolu Projesi’nin, 7 banka katılımı ile 2.3 milyar ABD doları tutarlı kredi sözleşmesi imzalandı. “Yap, işlet, devret’ modeli ile gerçekleştirilecek projenin işletmesi, yatırım süresi dahil olmak üzere, 10 yıl 2 ay 20 günlük süre ile ICA tarafından üstlenilecek.

Ekim 2013 : Boğazdan bir domuz sürüsü Avrupa yakasından Anadolu yakasına yüzerek geçti.

Mart 2014 : 3. köprü, 3. havalimanı ve Kanal İstanbul projelerinin uygulanması durumunda yaratacağı etkiler Tema Vakfı önderliğinde bilimsel bir rapor haline getirildi ve basın toplantısıyla paylaşıldı. On altı bilim insanının katkısıyla yedi aylık bir çalışma sonucunda oluşturulan çıktıların aktarıldığı toplantıda, projelerin; İstanbul’un yaşam destek sistemleri olan kuzey ormanları, su havzaları, tarım ve mera alanları, yer altı suları ile biyolojik çeşitlilik üzerinde oluşturacağı tehditler paylaşıldı.
Çevre riski taşıyan büyük projeleri Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) kapsamı dışında bırakan yasal değişikliğin Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edilmesi üzerine ÇED’den muaf tutulan 3. Köprü için harekete geçildi.

Nisan 2014 : Köprü inşaatında Reşadiye-Çamlık bağlantı yolu yapım çalışmasında göçük meydana geldi. Enkaz altında kalan 3 işçi hayatını kaybetti. Makyol İnşaat San.Turizm ve Tic. A.Ş. İstanbul’un akciğerleri olan kuzey ormanlarında beton santrali kurmak için 24 Mart 2014 tarihinde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’ndan aldığı ruhsatla İstanbul Valiliği’ne başvurdu. Beton santrali projesiyle ilgili Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) süreci, başvuru ile birlikte başladı.

Mayıs 2014 : İstanbul Kent Savunması ve Kuzey Ormanları Savunması, ÇED muafiyeti kalkan 3. köprü projesinin durdurulması ve ÇED sürecinin derhal başlatılması için toplu dilekçe eylemi yapacak.
Kuzey Marmara Otoyolu'nun imar planı değişikliği askıya çıktı.
Özelleştirme Yüksek Kurulu, İstanbul’da 71 taşınmaz için özelleştirme kararı aldı. Kent genelinde yaklaşık 2 bin dönüm arazi bu kapsamda imara açılacak. 3. Köprü güzergahındaki Sarıyer Gümüşdere’de 590 bin 343 metrekarelik dere koruma, rekreasyon, dinlenme alanı da özelleştirilen yerler arasında.
İnşaatı yapan şirketin uluslararası finans kurumların kredi almak için yaptırdığı ÇED raporunun 13. bölümünde yer alan Arkeoloji ve Kültürel Miras başlığı altında çarpıcı bilgiler yer aldığı ortaya çıktı. Rapora göre yapılan iki günlük yüzey araştırmasında lahit odası, paleolitik dönem kalıntılar, seramikler, sikkeler, Bizans'a ait karakol binası gibi buluntulara rastlandı.
Radikal'in haberini ihbar kabul eden İstanbul Arkeoloji Müzesi güzergaha arkeologlarını gönderdi. Bundan sonra hafriyat çalışmaları arkeologlarca denetlenecek, bir buluntuya rastlandığında kazı başlayabilecek.

Haziran 2014 : Üçüncü boğaz köprüsü bağlantı yollarında çalışan işçiler ile iş makinelerinin sahipleri, paraları ödenmediği gerekçesiyle şantiye yollarını kapatarak çalışmaları durdurdu.

Temmuz 2014 : TMMOB Şehir Plancıları Odası Kuzey Marmara Otoyolu imar planı işini yapan Biga İnşaat'ın sahibi Ahmet Özdal ve ortağı Arzu Özdal'a 3 ay süreyle meslekten men cezası verdi.

Ağustos 2014 : 3. Köprü’nün inşaatında çalışan kamyonun şarampole yuvarlanması sonucu şoför Nurettin Kaltakçı yaşamını yitirdi.

Eylül 2014 : İstanbul Kent Savunması ve Kuzey Ormanları Savunması, ÇED muafiyeti kalkan 3. köprü projesinin durdurulması ve ÇED sürecinin derhal başlatılması için toplu dilekçe eylemi yapacak.

Ekim 2014 : 3. Köprü'nün ayaklarının inşaası 322 metre uzunlukta tamamlandı.

Kasım 2014 : Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, 3. köprünün 29 Ekim 2015'te açılacağını belirtti.
3. Köprü ve Kuzey Marmara Otoyolu Projesi'nde, otoyol güzergahındaki asfalt çalışmalarına başlandı.

Aralık 2014 : 3. Köprü inşaatında 3 aydır ücretlerini alamayan işçiler bugün iş bıraktı.
3. Köprü inşaatında çalışan işçiler, 6 aydır ücretlerinin ödenmemesine isyan ederek inşa ettikleri direkleri sökerek eylem yaptı.

Ocak 2015 : Kuzey Marmara Otoyolu projesi için Bakanlar kurulu tarafından "acele kamulaştırma" kararı çıkarıldı. Karara göre Başakşehir, Arnavutköy, Sarıyer, Beykoz, Çekmeköy, Sancaktepe, Sultanbeyli ve Ümraniye'deki bazı taşınmazlar, Karayolları Genel Müdürlüğünce acele kamulaştırılacak.
Üçüncü Köprü’nün ayağının bulunduğu yere yani boğazın girişine dalgakıran ve liman inşa edilmesi planlanıyor. Projenin ÇED süreci başladı.

Mart 2015 : Karayolları Genel Müdürü Turhan, "Yıl sonunda hizmete girmesi hedeflenen köprünün, bağlantı yollarının ise 2018 sonunda tamamlanması planlanıyor" dedi.
Meclis’ten torba yasa içinde geçirilen bir maddeyle üçüncü köprünün güzergahında yapılaşmaya izin verildiği, üstelik yapılacak AVM ve otel gibi tesislerden de bedel alınmayacağı ortaya çıktı.

Nisan 2015 : Kuzey Marmara Otoyolu projesi kapsamındaki 6 Mart yapılacağı açıklanan bağlantı yolları ihalesi ikinci kez ertelendi. Ertelenmenin doların yükselişi nedeniyle oluşan kur farkından kaynaklandığı söylense de Ulaştırma Bakanlığı yetkilileri ihalelelerin ertelenmediğini, gelen taleplerin yoğunluğu nedeniyle teklif süresinin uzatıldığını söylüyor.

Mayıs 2015 : 3. Köprü projesinde köprünün askı halatlarının monte edilmeye başlandığı açıklandı.

Haziran 2015 : Projenin tünel ve hafriyat işleri yapan taşeron firmaları borçlarını ödeyemeyince mahkemeye başvurarak haciz tehdidine karşı tedbir kararları aldırdı. Dolar üzerinden çalışan şirketler, yükselme eğilimindeki dolarla gitgide artan borçları yüzünden mahkemeye iflas erteleme talebiyle başvurdu.
Mimarlar Odası ve Şehir Plancıları Odası İstanbul şubelerinin açtığı davada 3. Köprü’nün Beykoz ve Rumelifeneri’ndeki bağlantı yollarının imar planını 8. İdare Mahkemesi iptal etti. Mahkeme, Çevre Düzeni Planı’na aykırı olan planın ekolojiyi bozacağı tespitinde bulundu.
Karayolları Genel Müdürlüğü yaptığı yazılı açıklamada iptal kararının "son derece kısıtlı bir alan"la sınırlı olduğu belirtti ve “Projenin genelini ilgilendiren veya takvimini etkileyebilecek bir durum kesinlikle söz konusu değildir” dedi.
Mimarlar Odası ve Şehir Plancıları Odası yetkilileri kamuoyunun eksik bilgilendirildiğini, kararın sadece bağlantı yollarıyla ilgili değil, tam olarak 3. köprünün kendisiyle ilgili olduğunu belirtti. Buna göre 3. köprü inşaatının söz konusu noktalarındaki inşaatın derhal durdurulması gerektiği belirtildi.
Kuzey Ormanları Savunması 20 Haziran günü Garipçe'de eylem yapacağını "3. Köprü'ye mahkeme kararını tebliğe gidiyoruz!" başlıklı bir açıklamayla duyurdu. Yapılan basın açıklamasında "Yaşam üstüne pazarlık olmaz!" ve "3. köprü artık iki beton kuleden, Kuzey Marmara Otoyolu ise asfalt izinden ibarettir." denildi.
Kuzey Marmara Otoyolu’nun 3. Boğaz Köprüsü’nün de dahil olduğu bağlantı yolları ihaleleri üçüncü kez ertelendi. İhale tarihlerinin, gelen taleplerin değerlendirilmesi sonucunda tekliflerin hazırlanabilmesi için ek süreye ihtiyaç duyulacağı anlaşıldığından revize edildiği belirtildi. Buna göre, daha önce 30 Haziran’da yapılacağı açıklanan Kurtköy-Akyazı kesimi işine ait ihale 31 Ağustos’ta, 7 Temmuz’da yapılacağı duyurulan Kınalı-Odayeri kesimi işine ait ihale ise 7 Eylül’de gerçekleştirilecek.

YENİKÖY YAT LİMANI & MARİNA

yeniköy yat limanı 1
yeniköy yat limanı 2
yeniköy yat limanı 3

Çılgın Proje Kanal İstanbul

Yeni Türkiye'nin en çılgın projesi Kanal İstanbul'un tüm detaylarına ve bittiğinde nasıl olacağına dair hazırlanan ilk görseline ulaşıldı. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile geçen ay yapılan toplantıda netleşen projede, kanal çevresinde yeni kurulacak şehirde doğal su kaynakları ve yeşil alanların azami ölçüde korunması kararlaştırıldı. Yeni şehirdeki nüfus yoğunluğu ise 1.2 milyondan 500 bine çekildi. Kanal etrafında şekillenecek şehirdeki nüfusun azaltılma talimatını bizzat Cumhurbaşkanı Erdoğan verdi. Her iki yakada 250'şer bin nüfusun yer alması kararlaştırıldı. Hayvanların doğal ortamda yaşamlarını sürdürebilmesi için kanal üzerine kurulacak köprülerde bile doğal bitki örtüsünün korunması hedeflendi.

ARKEOLOJİK PARKLAR
Proje alanı içindeki açık alanlar tek tek belirtildi. Orman alanları, dereler ve dere yataklarının mümkün mertebe korunması kararlaştırıldı. Açık alanlar, bio-çeşitliliği, açık hava tesislerini, pasif ve aktif rekreasyon alanlarını, küçük çaplı gıda üretimini ve çeşitli ağaçlardan oluşan bitki örtüsünü barındıracak. Arkeolojik parklar oluşturulacak. Hayvanat bahçesi açık alan ağının bir parçası olarak ormanlık alanın yakınında inşa edilecek.
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "Yüksek bina olmasın" talimatı üzerine, bina yüksekliği 6 katla sınırlandırıldı. Yüksek binalar kanaldan uzağa inşa edilecek. Kanal, büyük gemilerin geçişine izin verecek nitelikte inşa edilecek. Kentsel tasarım planının yeni nüfusa göre tamamlanmasının ardından, imar planı aşamasına geçilecek. Bu kapsamda da süreci İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve belediye şirketi BİMTAŞ yönetecek.

YENİ ŞEHİR PROJESİ

arnavutköy yeni şehir 1
arnavutköy yeni şehir 2
arnavutköy yeni şehir 3

YENİ ŞEHİR PROJESİ KÜNYESİ

Proje Adı : Yeni İstanbul Projesi
İlgili Kurumlar : Emlak Konut GYO
Toplu Konut İdaresi Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Proje Alan Büyüklüğü : 244.750.000 m²
Proje Türü : Ticaret
Rezidans Kültür Rekreasyon Eğitim Proje Modeli : -
Güncel Durum : Kanal İstanbul’un güzerhahındaki 38 bin 500 hektarlık alanla ilgili plan yapma yetkisi, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan İBB’ye devredildi.
Konum : Arnavutköy, Avcılar, Bağcılar, Bakırköy, Başakşehir, Esenler, Eyüp, Küçükçekmece
Kamuya Açıklanma Tarihi : Eylül 2012

ZAMAN ÇİZELGESİ

Mayıs 2011 : Başbakan Erdoğan İstanbul’a biri Avrupa biri de Asya yakasına yapılacak iki yeni şehir projesi olduğunu açıkladı.

Eylül 2012 : Projeyle ilgili Bakanlar Kurulu kararı Resmi Gazete’de yayınlandı ve proje alanı belirtildi. Kararda “İstanbul'da bulunan ve ekli kroki ile listede sınır ve koordinatları gösterilen alanın, olası afet riskini bertaraf etmek için ruhsatsız, iskânsız ve afet riski altındaki yapılar tasfiye edilerek, yeni yerleşim alanı olarak kullanılması amacıyla, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetkilendirilmiştir.” ifadeleri yer aldı.

Şubat 2013 : Emlak Konut GYO’nun yeni şehire yönelik master plan hazırlama ihalesini Türkiye’den Dome Mimarlık, ABD’den dünyaca ünlü HOK Grubu ve İngiltere’den Buro Happold, ortak girişim şeklinde kazandı.

Ocak 2014 : Bakanlık, 8 ilçeyi içine alacak yenişehir projesinin master planlarını tamamladı. Projeyi Başbakan Erdoğan'ın açıklayacağı söyleniyor.

Nisan 2014 : Daha önce belirlenen İstanbul'un yeni yerleşim alanı Resim Gazete'de 30 Nisan'da yayınlanan 2014/6028 sayılı Bakanlar Kurulu kararına yeniden belirlendi. Kararla beraber yeni alanın kroki ve koordinatları da yayınlandı.

Şubat 2015 : Kanal İstanbul’un güzerhahındaki 38 bin 500 hektarlık alanla ilgili plan yapma yetkisi, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Mekansal Planlama Genel Müdürlüğü ile İBB Başkanlığı ve Başkanlığın iştiraki BİMTAŞ arasında yapılan protokolle, Bakanlık’tan İBB’ye devredildi.
Hürriyet'in haberine göre Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ilgili kurumlara “Kanal İstanbul’u hızlandırın, bir an önce tamamlayın” talimatı vermesi sonrasında projenin ayrıntıları kesinleşti. Kanal İstanbul'un çevresine yapılacak Yeni İstanbul projesi daha önce 1 milyon 200 bin kişilik nüfusa göre hazırlanmıştı, bu rakam 500 bine düşürüldü. Ayrıca Kanal üzerine en az 8 köprü yapılacağı açıklanırken, bu rakam 6'ya düştü.

BİO İSTANBUL

bio istanbul 1
bio istanbul 2
bio istanbul 3

BİO İSTANBUL PROJESİ KÜNYESİ

Proje Adı : Bio İstanbul
İlgili Kurumlar : TOKİ İştiraki Emlak Pazarlama İnşaat Proje Yönetimi ve Ticaret A.Ş. (EPP)
TOKİ TC Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Bio City Development (BCDco) Proje Alan Büyüklüğü : 2.000.000 m²
Proje Türü : Ticaret
Rezidans Sağlık Tanımlanabilen Bütçe : 2,2 milyar dolar
Müellif : HAS Mimarlık
Silvia Gmür Reto Gmür Mimarlık DS Mimarlık Tabanlıoğlu Mimarlık Rafael de La-Hoz Avcı Architects Saunders Architecture Proje Modeli : -
Güncel Durum : Proje aşamasında. Ön satışları başladı.
Konum : Başakşehir
Kamuya Açıklanma Tarihi : Haziran 2011

ZAMAN ÇİZELGESİ

Haziran 2011 : Amsterdam merkezli Bio City Devolopment Company BV ve TOKİ ortaklığında Türkiye'nin ilk biomedikal sağlık kompleksinin ve çocuk hastanesinin inşa edileceği açıklandı.

Eylül 2012 : Bio City Devolopment Company ve AECOM, Bio İstanbul projesi için 2,2 milyar Dolar'lık proje yönetim anlaşmasını imzaladıklarını duyurdular.

Mayıs 2013 : Proje Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar ile Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’nun da katıldığı bir törenle tanıtıldı.

Temmuz 2013 : Projedeki konutlar için ön satışlar başladı.

Ocak 2014 : Bio City Devolopment’ın CEO'su Elie Haddad Bio İstanbul projesinde ruhsat beklediklerini söyledi.

Genç Garimenkul

Our Creational Concept

Genç Garimenkul

Proje Başlık

Genç Garimenkul

Proje Başlık

Genç Garimenkul

Proje Başlık